VREMEPLOV/26. JANUAR 2020.

Veliki preokret za posljednju medalju crnogorskog vaterpola

Do nedavno održanog Evropskog prvenstva u Dubrovniku i Zagrebu redovno su vaterpolisti Crne Gore osvajali medalje na januarskim šampionatima Starog kontinenta. Ajndhoven 2012, Beograd 2016. i Budimpeštu 2020. pamtimo po dva srebrna i jednom bronzanom odličju. Upravo su na današnji dan, prije četiri godine u glavnom gradu Mađarske, Ajkule osvojile poslednju medalju za crnogorski vateprolo sa velikih takmičenja.

U borbi za bronzu savladana je Hrvatska sa 10:9, poslije velikog preokreta.

Barakude su bile veliki dužnik izabranicima Vladimira Gojkovića, pošto su slavile u grupi 10:11. I na tom meču su naši momci bili na domak velikog preokreta, ali odlična poslednja četvrtina, koju su riješili u svoju korist sa 5:1 nije bila dovoljna za trijumf. Izjednačili su naši momci pogotkom Stefana Vidovića, dva i po minut prije kraja na 10:10, ali je naturalizovani Španac, Ćavi Garsija, donio pobjedu Kockastima.

Prije duela sa ekipom Ivice Tucka, Draško Brguljan i drugovi su savladali Slovačku 15:4, zatim Njemačku 10:3, Turska je u osmini finala pala rezultatom 17:6, Italija u četvrtfinalu sa 10:8, dok su Ajkule u polufinalu identičnim rezultatom poražene od domaćina i kasnijeg šampiona Mađarske.

Crna Gora je u utakmici za bronzano odličje, koja je uvijek psihički izuzetno teška, imala na 12 minuta i 52 sekunde do kraja četiri gola zaostatka (4:8). Nisu Ajkule odustale, nastavile su da grizu, preko Vladana Spaića na 96 sekundi do kraja izjednačile na 9:9, dok je gol vrijedan bronze postigao Aleksandar Ivović, minut prije poslednjeg zvuka sirene.

Dejan Lazović je odbranio napad Hrvata sa igračem više, da bi Gojkovićevi momci sačuvali loptu tokom poslednjih dvadesetak sekundi.

Prva figura meča bio je Ivović sa pet golova, Dragan Drašković je postigao dva, a mrežu Hrvatske su tresli još Stefan Pješivac, Brguljan i Spaić. Lazović je meč završio sa 11 odbrana.

Za Crnu Goru su u duelu sa bronzu nastupali još: Đuro Radović, Marko Petković, Uroš Čučković, Dimitrije Obradović, Stefan Vidović, Bogdan Đurđić i Petar Tešanović.

Bila je to četvrta medalja za crnogorski vaterpolo sa evropskih šampionata, a peta, za sada, poslednja sa velikih takmičenja, nakon zlata u Malagi 2008, srebra u Ajndhovenu 2012. i Beogadu 2016, te jedinog odličja sa Mundijala vodenih sportova, u Barseloni 2013. godine.