VREMEPLOV: Kraj čudesne serije kraljice šljake

Dvanaesti dan maja – dan koji je donio kraj najveće serije u istoriji tenisa. Te 1979. godine prekinut je niz od 125 pobjeda Kristine Evert.

Amerikanku je u polufinalu Rima savladala 16-godišnja Trejsi Ostin. Serija je trajala 2.096 dana – počela je 14. avgusta 1973. godine pobjedom protiv Patriše Bostrom – 6:0, 6:0.

Kris Evert je imala samo 18 godina kada je niz počeo, ali je do tada već imala 19 titula u singlu, od kojih je 14 na šljaci. Samo 1973. godine upisala je osam pobjeda na turnirima i stigla do još četiri finala, uključujući i ono na Rolan Garosu kada je izgubila od Margaret Kort.

O toj seriji se i dan danas priča u svijetu tenisa. Tokom tih 125 mečeva, Evert je samo osam puta igrala treći set. Više od četvrtine od 258 setova koje je igrala dobila je rezultatom 6:0, a 1976. osvojila je Us open izgubivši samo 12 gemova tokom cijelog turnira.

Da ne bude zabune, Otvoreno prvenstvo SAD se samo tri puta igralo na šljaci (od 1975. do 1977. godine) i u sva tri navrata slavila je nevjerovatna Evert.

A, to polufinale u italijanskoj prijestonici protiv tinejdžerke bio je veoma težak i stigao je poraz. Međutim, uslijedila je nova serija na zemljanoj podlozi.

Čak 64 vezane pobjede, uz titule na Rolan Garosu 1979. i 1980. Ukupno, sedam puta je bila šampionka u Parizu, što je i dalje rekord u konkurenciji dama.

Kada se saberu sve brojke, procenat pobjeda Evert u singl mečevima je 89.97 odsto (1309-146), drugi najveći u Open eri u obje konkurencije. Na šljaci taj procenat je još veći – 94.55% (382-22), što je i dalje rekord u konkurenciji dama.

Ako je Rafael Nadal kralj šljake, onda je Kris Evert kraljica.