Željko Šoć novi predsjednik Stonoteniskog Saveza: “Samo timskim radom možemo da napredujemo”

Željko Šoć

Novi predsjednik Stonoteniskog saveza Crne Gore je Željko Šoć, epilog je vanredne izborne Skupštine.

Doajen crnogorskog sportskog novinarstva do sada je bio potpredsjednik Skupštine. Takođe, Šoć je nekada bio stonoteniser Budućnosti i član Uprave kluba, a i međunarodni je sudija te dugodišnji novinar Radio Televizije Crne Gore.

Šoć je naslijedio dosadašnjeg predsjednika Saveza Mladena Bojanića, koji je nakon četiri mjeseca podnio ostavku zbog nove radne dužnosti u inostranstvu. U izbornoj trci učestvovala su tri kandidata – STK Budva predložio je Šoća, STK Spin kandidovao je Nenada Raičevića, a STK Novi Sunčicu Rogić.

Rogić je otpala u prvom, dok je Šoć pobijedio Raičevića u drugom krugu glasanja.

“Po meni, na ovim izborima nije bilo pobjednika i pobijeđenih, jer smo svi na istom zadatku. Gospodin Mladen Bojanić je u veoma kratkom periodu uradio velike stvari i pokazao kako treba da izgleda transparentan rad jedne sportske organiazcije. Nastaviću u tom pravcu da djelujem”, naglasio je Šoč, poručivši da je ovo za njega velika čast, ali i obaveza.

“Samo velikim i organizovanim timskim radom možemo naš prelijepi sport da učinimo još popularnijim, masovnijim, organizovanijim i kvalitetnijim. Pred novim Upravnim odborom Saveza brojni su zadaci. Pored ostalog, bićemo fokusirani na poboljšanje finansijske situacije, povećanje broja igrača i igračica i klubova kojih trenutno u Crnoj Gori ima 17, a neki od njih su u teškom položaju”, zaključio je Šoć.

Podsjetimo i na istorijsku evoluciju stonog tenisa u Crnoj Gori. Počeo je da se igra u centru tadašnje Zetske banovine na Cetinju od 1933. godine. Nije bilo organizovanih klubova, ali bilo je u gradu nekoliko stolova, gdje su igrali studenti i učenici.

Najviše se igralo u Studentskom domu i prostorijama Sportskog društva Crnogorac. Tokom ljetnjih mjeseci igralo se u parku na dva stola uz odgovarajuću naplatu. Tada su najbolji igrača Cetinja bili Jovan Kruška, Ljubomir Rajnvajn, Borislav Šoć, Sveto Popović, Petar Đurić i drugi.

Osim na Cetinju, prije Drugog svjetskog rata igralo se u Budvi, Herceg Novom, Beranama, Tivtu i vjerovatno i u nekim drugim mjestima. Organizovane stonoteniske aktivnosti u poslijeratnoj Jugoslaviji u Crnoj Gori počinju pedesetih.

Prvi stonoteniski klub formiran je na Cetinju u drugoj polovini 1952. godine.

Tu ekipu Lovćena činili su Đorđe Jablan, Branko Stojanović i Borislav Šoć, koji su sedam puta zaredom bili ekipni prvaci Crne Gore. Iz Beograda se tada vraća u Crnu Goru Šoć, koji je od 1950. godine bio član Izvršnog odbora Stonoteniskog saveza Jugoslavije i sa Dimitrijem Vujovićem radi na formiranju stonoteniskih klubova

Na inicijativu STK Lovćen, a uz pomoć Saveza sportskih igara Crne Gore, zakazano je i održano prvo ekipno prvenstvo Republike 28. i 29. marta na Cetinju. Osim Lovćena, učestovali su timovi Budućnosti, Sutjeske, Radničkog iz Ivangrada i Mogrena iz Budve.

Lovćen je osvojio titulu, savladavši sve svoje protivnike. Radnički je bio drugi. Lovćen je potom učestvovao u kvalifikacijama za Prvu saveznu ligu u Sarajevu, ali u jakoj konkurenciji nije izborio  plasman u društvo najboljih

Nekada je primat u crnogorskom stonomtenisu imala Budućnost, a posljednjih godina to je Novi.

Sjajni Cetinjanin Filip Radović donio je 2021. Crnoj Gori olimpijsku bronzu na Paraolimpijskim igrama u Tokiju.