OLIMPIJSKE IGRE / VATERPOLO

Zlatni het-trik Srbije

Rio 2016, Tokio 2021, Pariz 2024 – vaterpolisti Srbije vezali su zlatni olimpijski het-trik, pošto su u reprizi finala iz Brazila savladali Hrvatsku 13:11 (5:2, 3:3, 3:3, 2:3).

Srbija je odbranila olimpijski tron iako se mučila u grupi, gubila velikom razlikom od Mađarske, Španije i Australije… Ali, Srbija iz grupe ima malo dodirnih tačaka sa ovom Srbijom. Srbija od starta nokaut faze igra mirno, staloženo, sa granitnom odbranom.

Ispostavilo se da je selektor Uroš Stevanović povukao pravi potez kada je iz trogodišnje, odnosno petogodišnje reprezentativne penzije vratio Nikolu Dedovića, odnosno Miloša Ćuka. Iskusni tandem donio je prijeko potrebnu mirnoću i rješenja u kritičnim situacijama, uz bombardera Dušana Mandića iz Tivta, najboljeg beka planete Nikolu Jakšića, centra iz Kotora, Nemanju Vica, braću Rašoviće koji su odigrali turnir života i Radoslava Filipovića, koji se pretvorio u hobotbnicu od meča četvrtfinala, a posebno u finalu.

Konačan rezultat u finalu bi možda mogao da zavara – nije bilo tijesno. Delfini su dominirali cijelim tokom meča, osim startnog vođstva Hrvatske preko Lorena Fatovića i pogotka Jerka Marinić-Kragića za 2:2.

Upravo je Marinić-Kragić jedini znao da nađe put do mreže Srbije. Sad druge strane, Stevanovićevi izabranici hirurški precizni, realizacija igrača više u prvom poluvremenu bila je perfektna (7/7), pa je selektor Barakuda, Ivica Tucak već na sredini druge četvrtine morao iz bazena da izvadi najboljeg golmana Olimpijskih igara, Marka Bijača. Novi čuvar mreže splitskog Jadrana nije imao ni jednu odbranu!

Prednost Srbije je rasla do velikih 9:5 na startu drugog poluvremena, poslije pogotka Viktora Rašovića.

U finišu treće četvrtine Tucak je ponovo vratio Bijača među stative umjesto Tonija Popadića. Ovog puta je to dalo rezultata. Kockasti su golovima Konstantina Harkova i Josipa Vrlića prišli na 9:11 na startu poslednjeg perioda. Kasnije je Harkov pogodio za 10:12, ali je Ćuk brzo pogodio i odmah se, gestikulacijom rukama, poklonio publici, označivši kraj nadanja Hrvata da mogu prekinuti dominaciju Srbije na Olimpijskim igrama, kakvom se u modernom vaterpolu mogla pohvaliti samo Mađarska u periodu od Sidneja 2000. do Pekinga 2008.

Ćuk je meč završio sa tri gola, Dedović i Nikola Jakšić sa dva, Mandić i Vico su bili u grupi igrača sa po jednim pogotkom.

Marinić-Kragić je sa tri pogotka bio najefikasniji akter finala, ali će mu to biti slaba utjeha.

Prvu medalju nakon 16 godina su osvojile SAD, pobjedom nad Mađarskom.