PREDKVALIFIKACIJE ZA MUNDOBASKET

CRNA GORA – NOVI ZELAND 88:64 Istorijski ples košarkašica u Meksiku

Istorija je ispisana – košarkašice Crne Gore u prvom meču protiv selekcija van Evrope i u borbi za Mundobasket upisale su pobjedu i pokazale da nijesu slučajno dobile šansu da se bore za Svjetsko prvenstvo.

Crna Gora je nadigrala Novi Zeland 88:64 i već nakon prvog kola u grupi B pretkvalifikacionog turnira u Meksiku za plasman na Mundobasket jasno pokazala da će se boriti za jedno od prva dva mjesta i prolaz u polufinale.

Crna Gora je na startu imala 5:0 i 7:2, ali je Novi Zeland uspio brzo da dođe do egala. Ipak, nakon trojke Bojane Kovačević, te poena Maje Bigović naša reprezentacija je u šestom minutu imala +6 (14:8), dok je na kraju prve dionice bilo 16:12. Selektorka Jelena Škerović već u prvom kvartalu pokušala je da među svim igračicama podijeli minutažu, jer u prvom meču sigurno da se naše košarkašice nijesu još adaptirale na totalno drugu klimu, vremensku razliku, te činjenicu da su na 2.300 metara nadmorske visine.

Ali, i djevojke koje su dobile šansu sa klupe donijele su posebnu energiju i imale posebnu ulogu. Novi Zeland je nakon što je počeo da kombinuje “čovjeka” i “zonu” uspio da poremeti ritam Crvenih, a serijom 9:0 na startu druge četvrtine i da preokrene (21:16 – 13.minut). Međutim, brzo su se naše košarkašice “trgle” – nakon dva i po minuta bez koša, Kovačević je pogodila trojku, a onda je Dragana Živković imala svoju minijaturu, vezala četiri poena i donijela egal – 23:23. Bilo je jasno da slijedi dramatičan meč. Sjajan period Živković je krunisala asistencijom za Milicu Jovanović, koja je trojkom donijela Crnoj Gori u 15.minutu ponovo vođstvo, prvo u drugoj dionici – 26:25. To je bio početak naše serije (10:1), u kojoj je Jovanović vezala osam poena, a sa dvije trojke Crnu Goru lansirala na +7 (33:26), da bi zatim Živković pogodila za najveću razliku u prvom poluvremenu – 35:26, dok je na velikom odmoru bilo 37:32.

Crna Gora je u trećoj dionici napravila ključan korak – izabranice Jelene Škerović dolazile su do lakih poena, imale dobre procente, a sa čak 29 poena uspjela je da napravi odlučujuću razliku. Naime, Crna Gora je drugo poluvrijeme otvorila serijom 9:0, pa je nakon poena Maje Bigović u 22.minutu bilo 44:32, a idealnih pet minuta (ukupna serija 16:4) zaključila je Leković za +17 (53:36). U 27.minutu Sofija Živaljević ubacila je dvije vezane trojke (61:40), a idealnu četvrtinu zaključila je Kovačević sa pet vezanih poena – 66:45.

Bilo je jasno da je napravljen veliki posao i da je Crna Gora pred pobjedom. Ali, naše košarkašice držale su ritam, igrale sjajno, držale veliku razliku, pa je u 35.minutu bilo i +24 (75:51). S obzirom da situacija u grupi može biti komplikovana, jasno je bilo u taboru naše selekcije da je i razlika bitna, tako da su naše košarkašice igrale do kraja maksimalno. Razlika je tako rasla, a u 38.minutu, nakon bacanja Bigović za +27 (85:58), čime je premijerni meč zaključen idealno…

Bojana Kovačević postigla je 18 poena (četiri trojke), imala 7 skokova i 4 asistencije, Maja Bigović 16, uz 6 uhvaćenih lopti, Dragana Živković 11, uz 6 asistencija i 5 skokova, Milica Jovanović 10, Anastasija Drobnjak i Sofija Živaljević po 9, Jovana Pašić 7, Marija Leković 6, uz 5 asistencija i 3 skoka, Ksenija Šćepanović 2, uz 6 skokova.