LIGA NACIJA

CRNA GORA – VELS 1:2 Košmarni start koštao Sokole u Nikšiću

Fudbalska reprezentacija Crne Gore poražena je od Velsa 2:1 u 2. kolu grupe B4 Lige nacija na Gradskom stadionu u Nikšiću.

Odigrala je Crna Gora 77 utakmica u Podgorici, a prva istorijska u Nikšiću je imala košmaran start. Nije prošlo ni 60 sekundi a tim Velsa je uspio da postigne gol. Napravili su gužvu u šesnaestercu gosti, Slobodan Rubežić pokušao je da izbaci loptu, a ona se od Miloša Brnovića odbila do Kifera Mura koji je smjestio u mrežu.

Kao da to nije bio dovoljan šok, dva minuta kasnije Velšani iz drugog napada dolaze do pogotka. Ovoga puta je sa 30 metara opalio po lopti Heri Vilson. Pogodio je ćošak prečke i stative, bilo je to neodbranjivo za Milana Mijatovića.

Nije Crna Gora imala izbora već da odmah krene naprijed, a šansa za smanjenje zaostatka ukazala u 7. minutu, i to kakva. Stefan Mugoša je poslao vrhunsku loptu u 16 metara, a na loptu se poklonio Nikola Krstović. Nažalost njegov udarac je prošao pored desne stative.

U 14. minutu nova velika prilika za Sokole. Prekombinovali su se Velšani na sredini, lopta je došla do Stevana Jovetića koji je vidio prazan gol i sa pola terena uputio udarac, a njegova lopta je pogodila prečku. Sreća je bila na strani gostiju.

Uprkos preuzetoj inicijativi i nekolicini sjajnih prilika, Crna Gora nije uspjela da dođe do gola, a veliku propustio je i Driton Camaj kada je loptu nakon njegovog udarca sa gol linije sklonio Ben Dejvis.

U 40. minutu desila se situacija koju je sudija Georgi Kabakov morao da uzme u razmatranje. Probio je po lijevoj strani Andrija Vukčević, centrirao za Jovetića koji je šutirao glavom, a lopta je u ruku pogodila Džoa Rodona. Međutim, Bugarin je samo odmahnuo rukom.

Navijači su koreografijom napravili sjajnu uvertiru na startu drugog poluvremena, što je motivisalo naše reprezentativce da krenu ofanzivnije.

Igralo se više na polovini gostiju, ali je to u par navrata moglo da košta Crnu Goru jer su Velšani znali da budu opasni iz kontra napada. Upravo u jednom takvom Adam Marušić je morao da dobije žuti karton kako bi spriječio opasnost po svoj gol.

Mogao je tim Krega Belamija do trećeg pogotka u dva navrata. Prvo u 56. minutu kada je snažan udarac uputio Brenan Džonson, ali je Mijatović uspio da ukroti loptu, a drugi u 66. kada je nakon sjajnog proigravanja strijelac prvog gola, Mur, promašio prazan gol.

Koliko možemo kriviti loš start, moramo kriviti i sportsku sreću koja večeras nije bila na strani Sokola. Novi dokaz za to bio je sjajan udarac Vladimira Jovovića, ali je lopta ponovo pogodila okvir gola, a odbitak je Nikola Krstović poslao daleko preko gola.

Djelovalo je da Prosinečki kasni sa izmjenama, a prve dvije su se dogodile tek u 71. minutu kada su u igru umjesto Brnovića i Mugoše ušli Milutin Osmajić i Marko Bakić.

Nakon sijaset prilika, i gore pomenute sportske (ne)sreće Sokoli konačno dolaze do pogotka! Krstović je vukao defanzivca Velsa na leđima, izdržao jak pritisak, poslao loptu za Camaja koji je rutinski poslao u mrežu.

Uz huk sa tribina dobili su naši momci vjetar u leđa i napravili opsadu pred protivničkim golom. Djelovalo je da Velšanima u finišu ponestaje snage, pa su shodno tome svaki prekid koristili da “ukradu” par sekundi ne bi li uveli meč u završnicu sa mnogo pauze u igri.

Očigledno je to Belamijevoj četi uspijevalo, pa su nakon 90. minuta igre mnogo zadovoljniji i sa tri boda u džeu napustili stadion u Nikšiću.