KVALIFIKACIJE ZA EP

Daleko je Euro – Finska slavila u Podgorici

Treći poraz mlade reprezentacije Crne Gore koji označava definitivno kraj svih nadanja u nešto boljem plasmanu u kvalifikacionoj grupi, a tek odlasku na Evropsko prvenstvo.

“Mladi sokoli” su, nakon Švajcarske i Albanije, poraženi i od Finske – Skandinavci su u 6. kolu odnijeli sav plijen iz Podgorice pobijedivši 1:2.

Bilo je to bolje izdanje našeg tima u odnosu na anemičnu predstavu protiv Jermenije (0:0), ali samo zahvaljujući Viktoru Đukanoviću koji je iz “A” tima prekomandovan da pomogne četi Nikole Rakojevića.

Đuka je dokazao zašto je velika nada crnogorskog fudbala, postigao je gol, sve šanse smo stvorili preko strane ofanzivca švedskog Hamarbija. A ostali? Limitarni. Što možda i govori da su ovakvi rezultati realnost mlade reprezentacije…

<<< Rakojević odstranio dva reprezentativca zbog nediscipline

Brzo su Finci nametnuli svoj ritam, preuzeli konce igre, a prvi put ozbiljnije zaprijetili u 24. minutu iz slobodnog udarca kada je Natan Skita poslao loptu preko živog zida, ali i preko prečke.

Sve se u napadu našeg tima fokusiralo oko Viktora Đukanovića koji je u 26. minutu prekino protivnički pas, “pregazio” Miska Jitolvu, lukavo šutirao u prvi ugao, ali je odbranio Lukas Bergstrem.

Samo nekoliko sekundi kasnije istakao si čuvar mreže crnogorskog tima, loše postavljenu odbranu nije uspio da kazni Otso Limata, jer mu je udarac bravuzornom intervencijom zaustavio Nikola Ivezić.

Đukanović je izluđivao lijevog beka Jitolvu, častio ga je besplatnu vožnju ringišpilom, ali majstorske poteze i centaršut ofanzivca švedskog Hamarbija niko od crnogorskih fudbalera nije ispratio u kaznenom prostoru.

Do prednosti Finci stižu u 32. minutu iz prekida – korner je izveo Kasper Terho, lopta je ispred prve stative preskočila Ljubomira Pejovića, a iza našeg štopera bio je Vile Koski i glavom pogodio mrežu. Jeftin gol je primila četa Nikole Rakojevića, a da su Finci bili bolji tim u prvom poluvremenu potvrdila je i šansa Henrija Salome – iskosa sa lijeve strane šutirao je pored gola.

Kuražnije i ofanzivnije zaigrala je Crna Gora u nastavku, nakon centaršuta Dušana Vukovića blizu pogotka je bio Đukanović, ali mu je udarac izblokiran, potom je sa distance šutirao Aleksa Ćetković, odbranio je Bergstrem.

U 55. minutu Sokoli nijesu uspjeli da “očiste” opasnost ispred gola i bilo bi 0:2 da mrežu našeg tima nije čuvao raspoloženi Ivezić.

Kad god je Đukanović imao posjed stavljao je na muke skandinavske defanzivce, zaslužio je gol i postigao ga u 58. minutu. Ćetković je uposlio našeg kapitena, ispao je Jitolva, najbolji fudbaler crnogorske reprezentacije šutirao lopta pogodila Ronija Jansona dovoljno da prevari finskog golmana i završi u mreži.

Često je na iskušenju bila i naša odbrana, pogotovo bočni igrači, popustila je lijeva strana crnogorskog tima u 65. minutu, ali je, po ko zna koji put, Ivezić izašao kao pobjednik i u 65. minutu paradom zaustavio pokušaj Skite sa sedam metara.

Mirisalo je na “iks” u Podgorici, ali Finci su imali druge planove, lijepo su kombinovali ispred kaznenog prostora domaćina, u međuvremenu je loše reagovao Ognjen Gašević, ispao iz igre, a to je brutalno kaznio najbolji fudbaler gostiju Terho za cijeli plijen Skandinavaca.

CRNA GORA – FINSKA 1:2 (0:1)

PODGORICA – Stadion: pod Goricom. Gledalaca: oko 200. GOLOVI: 0:1 Koski u 32, 1:1 Đukanović u 58, 1:2 Terho u 87. minutu. Sudija: Evangelos Manouhos (Grčka). Žuti kartoni: Perović (Crna Gora)

CRNA GORA: Ivezić, Pajović (od 89. Vuković), Đeljaj, Pejović, Gašević, Kujović (od 89. Mugoša), Golubović (od 46. Janjić), Ćetković, Vuković, Đukanović, Tošković (od 56. Perović).
Selektor: Nikola Rakojević
FINSKA: Bergstrem, Janson, Koski, Lehtiranta, Jitolva, Limata (od 77. Meriluoto), Marhiev (od 66. Valta), Vananen, Terho, Saloma (od 66. Pihtija), Skita (od 66. Talvitie).
Selektor: Mika Lekosuo