OLIMPIJSKE IGRE / RUKOMET

Danska rutinirala Njemce, Hansen ide u penziju sa zlatom

Rukometaši Danske osvojili su zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu jer su danas u finalnom meču deklasirali selekciju Njemačke sa 39:26.

Ljubitelji rukometa ostali su uskraćeni za spektakl i žestok okršaj za zlatnu medalju u finalu jer je Danska lakše od očekivanog uspjela da dođe do ubjedljive pobjede protiv Njemačke.

Očekivalo se da ćemo u finalu baš kao u polufinalnim okršajima gledati pravi spektakl i veliku borbu za pobjedu, ali već u prvim minutama današnjeg finala bilo je jasno da se to neće desiti.

Danci su odigrali nestvarnu utakmicu u kojoj su u potpunosti deklasirali Nijemce u svakom smislu te riječi.

Na poluvrijeme se otišlo kod rezultata 21:12 i već tada je bilo jasno da zlato ide u ruke rukometaša Danske jer Njemačka u ovakvom izdanju kao danas nije mogla da priredi čudesan povratak u meč.

U drugom poluvremenu Danska je održavala svoju prednost i odbijala je svaki nalet Njemačke da pokuša da dođe na jednocifren zaostatak.

U finišu je zaigrao i legendarni Mikel Hansen koji se danas oprostio od igranja rukometa i to na najbolji mogući način. Pored njega, reprezentativni dres više neće nositi golman Niklas Landin.

Najefikasniji u Danskoj bio je Matijas Gidsel sa 11 golova, Magnus Landin Jakobsen je postigao sedam golova. U Njemačkoj je Juri Knor postigao šest golova, a Ušins i Kolbaher po četiri.

REKORDI SKANDINAVACA

Danska je postala prvi tim koji postigao 21 gol u finalu Olimpijskih igara. Devet golova razlike pred odlazak na odmor takođe je novi rekord u olimpijskom finalu. Skandinavci su nadmašili vođstvo Jugoslavije protiv Čehoslovačke u Minhenu 1972 (12:5), za dva gola.

Ovo je ujedno bila najveća pobjeda u finalima Olimpijskih igara. Skandinavci su nadmašili rekord od sedam golova koji je Sovjetski savez postavio protiv Južne Koreje u Seulu 1988.

Skandinavski tim je takođe postigao najveći broj golova ikada u finalu Olimpijskih igara, a prethodni rekord je takođe postavio Sovjetski savez protiv Koreje, 32, u Seulu 1988.

U svom trećem finalu Olimpijskih igara zaredom, Danska je obezbijedila drugu zlatnu medalju, postavši peta zemlja u istoriji poslije Francuske, Sovjetskog saveza, Hrvatske i Jugoslavije koja je osvojila titulu na Olimpijskim igrama makar dva puta.

Prvi put nakon Hrvatske u Atini 20004. se desilo da neka reprezentacija osvoji Olimpijske igre sa maksimlanim učinkom.