SRBIJA - CRNA GORA 30:31

Lavice se ozbiljno kockale u Zrenjaninu, ali izborile EURO

Ženska rukometna reprezentacija ostvarila je pobjedu na gostovanju Srbiji u trećem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, 31:30, te tako osigurala plasman na EURO. Takođe, vrlo blizu je i osvajanje prvog mjesta, a evenutalnom pobjedom u Podgorici bi bilo i definitivno potvrđeno.

Utakmicu je odlučio specijal Tatjane Brnović i Itane Grbić. Posljednji napad Crne Gore bio je pasivan. Dosuđen je devetarac, a sve je izgledalo kao da se situacija priprema za Jelenu Despotović da šutne sa preko 10 metara. Tu nastupa genijalni dvojac Brnović-Grbić. Tatjana dodaje do Itane koja pretrčava šokiranu odbranu Srbije i postiže gol za pobjedu.

Trenutak kada Brnović i Grbić varaju odbranu Srbije. (Foto: Rukometni savez Srbije)

Potpunu kontrolu praktično od početka meča imale su izabranice Bojane Popović. Srbija je stigla do uvodnog vođstva od 1:0 preko Sanje Radosavljević, a potom su Lavice uzele stvari u svoje ruke. Serijom 4:0 već nakon pet i po minuta Crna Gora je imala tri gola prednosti.

Uspjela je Srbija da se trgne i smanji zaostatak na 4:3, da bi potom uslijedio još jedan nalet naše reprezentacije. Matea Pletikosić i Anastasija Marsenić su sa četiri vezana gola odvele Crnu Goru na četiri gola viška (8:4). Od tog momenta Srbija nije više mogla da uhvati priključak.

Nekoliko puta tokom prvog dijela igre bilo je i pet golova prednosti za Lavice, a prvi put u 17. minutu kada je Jelena Despotović pogodila za 10:5. Na kraju prvog poluvremena bilo je sigurnih 16:12.

Otvaranje drugog poluvremena pripalo je domaćoj ekipi. Uspjela je reprezentacija Srbije da vrlo brzo priđe na dva gola zaostatka, a u 42. minutu Radosavljević je spustila zaostatak Srbije na samo gol (20:19).

Pad u igri Crne Gore bio je očigledan. U 46. minutu Jovana Jovović poravnala je rezultat na 22:22, a Bojana Popović bila je prinuđena da zatraži tajmaut kako bi pokušala da probudi uspavane Lavice. Nije to pomoglo jer u 48. minutu Srbija po prvi put još od prvog minuta dolazi do vođstva (24:23).

Kao da je to bio posljednji alarm za buđenje Crne Gore. Matea Pletikosić je sa dva vezana gola vratila prednost (25:24). Ušlo se u egal završnicu – pred posljednjih pet minuta bilo je 28:28. U narednih minut i po preko Itane Grbić i Jelene Despotović naše rukometašice ponovo bježe na “plus dva”, 30:28, pa je Uroš Bregar odlučio da zatraži minut odmora.

Odmah je Srbija uzvratila i poravnala na 30:30 što je bio ujedno i rezultat sa kojim se ušlo u posljednja dva minuta. Kao što je već spomenuto, meč je riješen golom Itane, da bi potom Srpkinje izgubile loptu u svom posljednjem napadu.

Revanš se igra u nedjelju, 3. marta, od 18 časova u Bemax areni.

Naš tim je sa devet golova predvodila Matea Pletikosić. Anastasija Marsenić i Itana Grbić tresle su mrežu rivala po pet puta. Četiri gola postigle su Jelene Despotović i Tatjana Brnović, Dijana Mugoša dodala je tri, a u strijelce se jednom upisala i Ivana Godeč.

Anđela Janjušević je kod Srbije bila najefikasnija sa osam pogodaka, a sa sedam ju je pratila Jovana Jovović.