OLIMPIJSKE IGRE / RUKOMET

Norvežanke rekordnom razlikom, pred rekordnim brojem gledalaca do zlata

Rukometašice Norveške osvojile su zlatnu medalju u Parizu pošto su rekordnom razlikom kada je borba za olimpijski tron u pitanju 29:21 (15:13) pobijedile domaćina Francusku.

Prethodno su rekord držale takođe Norvežanke protiv Rusije 2008. u Pekingu, ali i Korejke protiv Norveške u Seulu 1988. godine.

Skandinavke su rekorderke i po medaljama ukupno i onim najsjajnijim na Olimpijskim igrama. Bila je ovo osma medalja za Norvešku na OI, treća zlatna, prva takva nakon pobjede nad Crnom Gorom u Londonu 2012. godine.

Četrdesetčetvorogodišnja golmanka Katrin Lunde postala je prva rukometašica sa pet medalja na Olimpijskim igrama. Lijevo krilo, Kamila Herem je tek treća rukometašica sa četiri olmpijske medalje, nakon Lunde i nekadašnje pivotkinje Norveške, Marit Malm Frafjord.

Sa druge strane, Francuskinje su stigle do treće medalje u nizu, nakon srebra u Riju i zlata u Tokiju, u poslednjem meču na klupi legendarnog Olivijea Krumbholca.

Norvežankama je trebalo četiri minuta i 27 sekundi da postignu prvi gol pred 26.664 gledalaca na stadionu “Pjer Moroa”, što je novi rekord kada je posjeta na mečevima kada je ženski rukomet u pitanju. U tom periodu domaće su vodile 3:0. Uzvratile su Skandinavke brzo, nisu rivalkama dozvolile da šest minuta zatresu mrežu, pa su izjednačile, kasnije i povele 5:4.

Francuskinje su u 20. minutu imale prednost od dva gola 11:9, ali su upravo nakon toga gošće preuzele konce utakmice u svoje ruke, do poluvremena stekle dva gola viška, dok nakon odmora nije bilo dileme. Norvežanke su jakom odbranom dovodile domaće do ludila, dok su brzim napadom rešetale mrežu Trikolorki i revanširale im se za poraz u finalu Svjetskog prvenstva u Herningu, decembra prošle godine

Kari Bratset je šest golova bila najefikasnija. Stine Oftedal je na oproštaju od rukometa odlično dirigovala igrom Norveške i postigla pet golova, a Nora Merk i Harem po tri.

Na drugoj strani, najefikasnija je bila Orlan Kanor sa pet golova.

Bronzu su osvojile rukometašice Danske, pobjedom u skandinavskom derbiju nad Švedskom (30:25).

Dankinje su čekale na medalju punih 20 godina, nakon zlatnog het-trika (1996, 2000. i 2004).

Najefikasnija u pobjedničkom timu bila je Mie Hojlund sa pet, dok su po gol manje postigle Helena Elver, Trine Ostegard i Ema Fris.

U selekciji Švedske bolja od ostalih bila je Natali Hagman sa pet pogodaka.