Sezona Lige šampiona završena je neslavno za najveći crnogorski klub Budućnost. Plavo-bijele su u nestvarnom raspletu u posljednja tri minuta grupne faze uspjele da ispuste tri gola viška u Morači protiv Rapida i tako okončaju svoje učešće u eliti za ovu sezonu.
Ovakav krajnji rasplet kao da je bio samo posledica svega onoga što se na ljeto 2024. dešavalo i kada je praktično sve bilo spremno da se dvostruki šampion Evrope ugasi.

U posljednji čas klub je spašen, ušlo se u ovu sezonu bez ikakvih očekivanja, a sticajem okolnosti tj. gašenjem Vajpersa otvorila se prilika da se Budućnost vrati među najbolje timove Evrope. Ta prilika je prokockana, a problemi su tu i ukoliko uskoro ne krene nešto da se dešava scenario iz vrelih ljetnjih mjeseci mogao bi ponovo da zakuca na vrata.
Pokušali su da u Budućnosti pruže priliku svojoj djeci, djevojkama koje na oko fizički nisu spremne da se takmiče na ovom nivou, ali jednostavno bolje od njih ne postoji. Sve to uz okosnice poput Jelene Radivojević i Armel Atingre.
Kako je sezona odmicala u zvijezdu tima je izrastala Jelena Vukčević. Mlada 20-godišnjakinja bila je pravi lider ekipe i neko ko, iako jako mlad, nije bježao od odgovornosti. To potvrđuje i činjenica da je bila zadužena za izvođenje sedmeraca u plavo-bijelom taboru i to je radila bolje od svih ostalih igračica u grupnoj fazi Lige šampiona.

Vukčevićeva je iz 58 pokušaja pogodila čak 49 puta za impozantan procenat od 84,5 odsto. Zahvaljujući prije svega Jeleninoj preciznosti Budućnost je bila i najefikasniji tim sa sedam metara pošto su crnogorske šampionke postigle ukupno 57 golova iz kaznenih udaraca.
Generalno je uz Radivojević bila glavni ofanzivni pokretač ekipe Bojane Popović. Završila je grupnu fazu kao peta najefikasnija igračica sa ukupno 78 postignutih golova i procentom od 75,7 odsto. Efikasnije od nje su samo legendarna Kristina Neagu (80 golova), Sara Bukti (87), Elizabet Omoregi (90) i po mnogima trenutno najbolja rukometašica svijeta Heni Rejštad koja je 122 puta zatresla protivničke mreže u 13 odigranih utakmica grupne faze.
Kakav karakter i pobjednički mentalitet posjeduje tu ne treba ni trošiti riječi. Na konferenciji poslije Rapida jedva je zadržavala suze, a ni pred predstavnicima medija nije pobjegla od odgovornosti.

Istakla je kako je prvenstveno ona, a onda i saigračice mnogo promašivale u ključnoj utakmici.
“Prije svega čestitam protivniku. Mislim da je ovo jedan od onih mečeva na kojim igrači kao individue i tim kao cjelina rastu. Ovo je veliko iskustvo za nas. Zadnjih tri minuta smo morale biti smirenije. Mislim da nam je nedostajalo ovo iskustvo koje imamo sada. Mnogo smo promašivale, prvenstveno ja. Uprkos tome imali smo dobru energiju, podržavale smo jedna drugu. Naravno da smo tužne jer nismo prošle dalje”, rekla je Vukčevićeva poslije ispadanja.
Sigurno je da se stvara igračica koja će u narednih 10-15 godina biti nosilac crnogorskih Lavica.
PO BROJU ODBRANA I ASISTENCIJA BUDUĆNOST U TOP 10
Zanimljivo, iako odbrana Budućnost često nije bila na visokom nivou po broju odbrana golmanku plavo-bijele su završile na visokoj devetoj poziciji. Atingre i Sakura Hauge sakupile su ukupno 149 odbrana iz 516 šuteva koji su im bili upućeni. Crnogorska reprezentativka je na sedmom mjestu po broju odbrana zajedno sa Laurom Gloser iz Đera i Gabrijelom Dijaš Moreski iz ĆSM Bukurešta. Njih tri upisale su po 103 odbrane.

Timski Budućnost se još u jednoj kategoriji nalazi u top 10. U pitanju su asistencije gdje su plavo-bijele dame na sedmoj poziciji. Ukupno su upisale 148 ključnih dodavanja iliti 10,57 po meču.
TALENTA ITEKAKO IMA
Budućnost je oduvijek bila fabrika rukometnih talenata, pa tako i sada Jelena Vukčević nije jedina, iako je, mora se priznati, zasijala najsjajnije od svih ostalih.
Nikolina Marković je tokom cijele kampanje dobijala priliku i često pokazivala dodire klase koje u sebi imaju samo vrhunski igrači i talenti. Naravno, tu je Nina Ramusović koja ima samo 17 godina, a nažalost drugi put je povrijedila ligamente koljena. Ulazila je da izvodi sedmerce i to radila gotovo perfektno tako da nema sumnje da je i pred njom svijetla budućnost ukoliko je povredu počnu zaobilaziti.

U sastavu je bila i treća golmanka Marija Marsenić, tu je i talentovana Teodora Rončević kao i Anđela Guberinić, Elena Mitrović, Maša Kuzmanović koje u Prvoj ligi Crne Gore dobijaju priliku da se kroz drugi tim Budućnosti pokažu da mogu biti dio najboljih.
Sve u svemu jako je bitan period pred glavnim i odgovornim ljudima u najvećem klubu Crne Gore – odabrati pametnu strategiju za naredne godine i pored svega osim na uspjeh misliti i na budućnost reprezentacije Crne Gore.