OLIMPIJSKE IGRE / RUKOMET

Španci samo jednom vodili i prošli

Gomez postigao devet golova. Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Egipat je vodio većim dijelom regularnog vremena, tačnije rukometaši Španije su poveli samo jednom (5:4) ali su nakon produžetaka slavili sa 29:28 (25:25 – 8:12) i izborili polufinale Olimpijskih igara u Parizu.

U reprizi meča za bronzu iz Tokija 2021, gdje je Crvena furija takođe pobijedila (33:31) obje strane su izgledale nervozno na početku meča, a golmani Gonzalo Perez de Vargas i Mohamed Ali su nanizali odbranu za odbranom, pa je rezultat ostao 0:0 sve do 7. minuta, kada je Jehija Eldera konačno prekinuo mrtve tačke.

Predvođen bivšim selektorom Španije Huanom Karlosom Pastorom, Egipat je preuzeo kontrolu nad igrom, pošto su se dobro branili, a braća Eldera i Ali Zein našli rješenja u napadu.

Faraoni su brzo stekli i četiri gola viška i održavali je do sredine drugog poluvremena (20:16).

Španci su se tada odlučili na igru sedam na šest u napadu, bez golmana, a Ian Tarrafeta se raspucao, pogodivši šest puta u drugom poluvremenu. Mnogo je doprineo i Aleiš Gomeš, a posle duge jurnjave, njegov sedmerac je pomogao Evropljanima da izjednače 24:24 na dva minuta prije kraja.

Seif Eldera je potom takođe pogodio sa linije sedam metara, ali je Tarafeta izjednačio.

Afrikanci su imali još 10 sekundi, Jehija Eldera je šutirao tik pored stative.

Znalo se da će u produžecima do izražaja doći duža klupa Crvene furije. Španci su vodili, Egipćani stizali, a presudio je gol Gomeza iz sedmerca.

Faraoni su imali 27 sekundi da izbore treći i četvrti produžetak, ali Perez de Vargas odbranio udarce Seida Eldere i Ahmeda Hešama.

Gomez je meč završio sa devet golova. Na drugoj strani jedan manje je postigao Jahija Eldera.

Egipat – Španija 28:20p.p.