OLIMPIJSKE IGRE / RUKOMET

Uščins penzionisao Karabatića, Mem tragičar

Uščins. Foto: Franziska Gora/Imago/PIXSELL

Rukometaši Njemačke su detronizovali Francusku, pošto su u četvrtfinalu Olimpijskih igara u Parizu slavili nakon produžetaka sa 35:34 (29:29).

U heroja je izrastao Renars Uščins, koji je postigao sedam od poslednjih osam golova pobjedničke ekipe, uključujući i onaj za izjednačenje u poslednjoj sekundi regularnog toka, te pobjednički, četiri sekunde prije kraja drugog produžetka.

Sa druge strane put od heroja do tragičara prošao je Dika Mem, koji je prodao loptu u poslednjim sekundama regularnog toka pri vođstvu Eksperata.

Atmoski rukomet gledali su navijači na stadionu „Pjer Muroa“ u Lilu.

Na krilima odličnih odbrana Vensana Žerara (24 odbrane u regularnom toku) i „projektila“ Mema u napadu, domaći su diktirali tempo, imali na startu drugog poluvemena i šest golova viška (20:16).

Tada je počeo da brani i David Špat, koji je već u prvom poluvremenu stao među stative Njemačke umjesto Andreasa Volfa. Topili su polako Panceri zaostatak i preokrenuli pogotkom Sebastijana Hajmana iz sedmerca 26:25.

I ranije bi Njemci preokrenuli da Žerar nije skinuo dva sedmerca Marku Grgiću.

Uslijedila je igra gol za gol, Mem je u 55. minutu vratio stvari na vodenicu izabranika Gijoma Žila, a Igo Deska sa sedam metara na dva i po minuta do kraja kompletirao seriju Trikolora od 3:0 za plus dva (28:26).

Tada je sve u svoje ruke uzeo omaleni Uščins. Letonac u dresu Njemačke je u poslednjih minut i 41 sekundu postigao tri gola. Prvo je dva puta sa sedam metara, nakon bravura Janika Kolbahera na crti, vraćao potpunu neivzjesnost (27:28, 28:29), da bi u poslednjoj sekundi meča, poslije greške Mema pogodio za produžetke (29:29).

Rezultatska klackalica viđena je u dodatnih 10 minuta. Deska je postigao četiri od pet golova Francuske, a isti učinak je imao Uščins, ali je on imao pomoć Johanesa Gole i Jurija Knora, što je bio tas na vagi gostiju.

Uščins je meč završio sa čak 14 golova. Na drugoj strani najefikasniji je bio tragičar, Mem, sa 10 pogodaka.

Poslednji meč u nezaboravnoj karijeri odigrao je legendarni Nikola Karabatić.

Egipat – Španija 28:20p.p.

Njemačka – Francuska 35:34p.p.