VREMEPLOV / CRNA GORA - ŠVEDSKA 28:24

Opsada i skalp Švedske u čarobnoj nikšićkoj noći

Imao je crnogorski sport od sticanja nezavisnosti 2006. godine mnogo velikih momenata, a svakako jedan od najsjajnijih dogodio se na današnji dan 2017. godine, kada su naši rukometaši slavili protiv Šveđana rezultatom 28:24 u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2018. godine.

O kvalitetu tog tima Švedske dovoljno govori da su na prethodno završenom Svjetskom prvenstvu igrali u četvrtfinalu i bili jedan od najtežih ispita za Francuze na putu do titule, a koliko su moćni potvrdili su u januaru 2018. kada su zauzeli drugo mjesto na Evropskom prvenstvu odigranom u Hrvatskoj.

Ipak, vratimo se na tu predivnu i vatrenu noć u Nikšiću. Crna Gora je te večeri odigrala jednu od najboljih partija u svojoj istoriji, iako je bilo velikih pobjeda i plasmana na veliko takmičenje.

Na krilima Vuka Borozana i ostalih raspoloženih momaka leteći Lavovi su do poluvremena imali +9 (16:7).

Nisu momci Dragana Đukića htjeli da spuste nogu sa papučice gasa. Došli su i do maksimalnih +11 (19:8) u jednom momentu drugog dijela igre. No, u tim trenucima duga klupa Skandinavaca došla je do izražaja. Krenuli su da tope prednost Crne Gore, ali nisu imali vremena da ozbiljnije ugroze našu veliku pobjedu.

Nije ovo bio prvi put da je Švedska osjetila gorčinu poraza u Crnoj Gori. Pet godina ranije u baražu za Svjetsko prvenstvo izgubili su od Lavova (20:18) i tako ostali bez plasmana na najveću rukometnu smotru na planeti.

Veliko slavlje u Nikšiću, pokvarila je vijest iz Slovačke. Rusija je devet sekundi prije kraja slavila u Bratislavi 25:24 i tako odložila plasman Crne Gore na prvenstvo Evrope.

Međutim, tri dana kasnije obezbijeđen je plasman herojskim remijem 27:27 u Moskvi protiv Rusa, iako smo na poluvremenu bili na -6. Bio je to četvrti odlazak naše selekcije na smotru najboljih evropskih reprezentacija i još jedan skalp Šveđana na čijim se lovorikama podižu neke nove generacije crnogorskih rukometaša.