PREDSTAVLJAMO / ŽVK BUDUĆNOST

Djevojčice iz Podgorice razbijaju tabu da je vaterpolo muški sport

Vaterpolo je konačno zaživio u glavnom gradu. Budućnost i Verde Akavatik su zaslužni za pionirske početke, Plavi su prebrodili porođajne muke i ljetos podigli sve na viši nivo osnivanjem seniorskog kluba…

Klub sa obale Morače je nedavno napravio još jedan iskorak, osnovao je žensku sekciju.

Došli smo na ideju da pokrenemo ženski vaterpolo, jer je interesovanje ogromno. Čak je veliki broj djevojčica željelo da se priključi muškom timu. Imamo veliku bazu, mislimo da je ovo početak lijepe priče“, rekao je sportski direktor Budućnosti, Bojan Šuković.

Foto: Krsto Vulović

Nije Budućnost pionir u našoj državi kada je ženski vaterpolo u pitanju. Porodica Vičević je prije više od 15 godina pokrenula sličnu priču u vaterpolo akademiji Kataro. Nedostatak rivala u Crnoj Gori, stalno putovanje u komšiluk na mečeve i sparinge, kao i percepcija da vaterpolo nije sport za djevojke uticali su da lijepa priča ne zaživi u drevnom gradu. Pionirski koraci su međutim pokazali jedno, da je kao i u muškom vaterpolu Crna Gora bogata i talentovanim damama u ovom sportu. Nažalost, od kratkotrajnog bitisanja ženske sekcije Katara profitirali su klubovi i reprezentacije iz okolnih zemalja.

Nismo imali predrasuda, jer se u Podgorici vaterpolo snažno prati. Osim nastupa naše muške selekcije, prati se i ženski vaterolo, znaju djevojčice koliko je to razvijen sport u regionu, u Hrvatskoj i Srbiji, da ne pričamo o Italiji, Mađarskoj. Vidjele su mnoge mogućnosti, koje im se otvaraju“, pojašnjava Šuković.

Foto: Krsto Vulović

Direktor Budućnosti je uvjeren da će Podgoričanima poći za rukom ono što nije Kataru – da ženski klub bude okosnica buduće reprezentacije Crne Gore.

U kolektivnim sportovima nemamo samo žensku vaterpolo reprezentaciju. To je dug put, ali mislim da možemo da idemo do kraja, uz saradnju sa VPSCG i da ćemo ovaj klub pretvoriti u našu nacionalnu selekciju, koja će učestvovati na velikim takmičenjima“, ističe Šuković.

Za ženski vaterpolo klub Budućnost je zadužen Mihailo Pajović, zajedno sa svojim pomoćnikom Danilom Petrušićem.

Baš smo zadovoljni početkom i kako su one prihvatile osnovne elemente tehnike. Vjerujem da ćemo vremenom da postignemo sve što smo zacrtali”, počeo je Pajović.

Foto: Krsto Vulović

Čovjek koji je kao trener donio prvu medalju, bronzanu u Podgoricu, sa državnog prvenstva za 2009. godište u avgustu 2020, a zatim i odličje istog sjaja u Kupu iste godine, sada pored škole vaterpola za dječake brine o djevojčicama, nastavio je:

Počeli smo prije mjesec dana, kada se na prvom treninugu pojavilo sedam ili osam djevojčica. Broj polaznica se duplirao praktično za 10 dana. Siguran sam da će uskoro naša sekcija biti još masovnija“.

Pajović naglašava da u grupi treniraju djevojčice raznih godišta i stepena obučenosti.

Djevojčice su raznog uzrasta. Najmlađa članica je rođena 2014, najstarija 2006. godine. Takođe, djevojčice koje su prešle iz našeg plivačkog kluba su, kako da kažem, plivački obrađene, ali mogu slobodno reći je da svaka od polaznica napredovala i plivački i tehnički“.

Pajović je u vaterpolo klubu Budućnost od osnivanja. Do prije četiri godine je vodio sve mlađe selekcije, do dolaska šefa stručnog štaba Aleksandra Aleksića, koji mu je, kako kaže, bio mentor još dok je bio u Budvi. Mihailo poručuje da treneri i igrači u klubu sa Morače imaju odlične uslove za rad, pa tako i najmlađa sekcija.

Sve je besprekorno. Sportski direktor Bojan Šuković sve vodi kako treba. Što se tiče ženske sekcije za djevojčice su obezbijeđini kupaći kostima, oprema i svi potrebni rekviziti“.

Djevojčice iz Budućnosti imaju treninge tri puta nedjeljno – utorkom i četvrtkom od 17 do 18 časova i subotom od 9 do 10 sati. Članarina je besplatna kako bi se ovaj sport promovisao, omasovio i kako bi roditelji imali što manje izdataka.

Pajović je razbio tabu vezan za ženski vaterpolo.

Mogu reći da mi je zadovoljstvo raditi sa ovim djevojčicama. Nadam se da mi se moji dječaci iz škole vaterpola neće naljutiti, ali sa djevojčicama je mnogo lakše raditi, brže kapiraju, upijaju svaki savjet, redovne su na treninzima i ambiciozne – baš su zagrizle da treniraju“.

Mihailo, inače i član ekipe veterana VK Budućnost, poručuje da će se Plave uskoro oprobati sa timovima iz regiona.

Planiramo da u maju učestvujemo na turniru u Dubrovniku, gdje ćemo takođe sparingovati sa klubovima iz Hrvatske. To će biti prilika da vidimo gdje smo i što smo, kako smo radili i kako smo se obučavali“, zaključio je Pajović.

Za sada, polaznice vaterpolo kluba Budućnost igraju mečeve samo sa dječacima iz škole vaterpola. Čak i tako razbijaju tabu da je vaterpolo isključivo muški sport.

U ženskom vaterpolo klubu Budućnost trenutno treniraju: Anja Aleksić, Ksenija Brnović (obje 2012. godište), Kalina Baćović (2013), Jasna Vučinić (2011), Kalina Vukčević, Matea Racković, Eleonora Tomašević, Čarna Marković (2010), Andrea Senev (2011), Sara Stanišić, Milena Malović, Slađana Vukašinović (2005), Milica Malović (2003), Kristina Pupović (2007), Itana Đurović (2015) i Nađa Durković (2010).