Kišno finale za anale: Sutjeska preko penala do drugog Kupa

Drugi put u istoriji Sutjeska je osvojila Kup Crne Gore.

Nikšićki sastav večeras je u fenomenalnom, kišom okupanom finalu pod Goricom, savladao tivatski Arsenal 4:3 nakon jedanesteraca i stigao do trofeja, na koji je čekala od 2017. godine.

Tokom osnovnog dijela igre, a potom i produžetaka, bilo je 1:1.

Veče obilne podgoričke kiše i sjajnog navijačkog ambijenta na tribinama, prelijepim golom iz slobodnog udarca ukrasio je Vajdi Sahli. On je u 27. minutu, s ivice šesnaesterca, savršeno poslao loptu između prečke i stative te je lansirao u mrežu.

Golman Arsenala samo je pogledom, bespomoćno, mogao iz prvog reda da posvjedoči majstoriji Francuza.

Tokom prvog dijela padala je jaka kiša, što je onemogućavalo dva tima da prikažu više u tehničkom smislu na potopljenom terenu. Istovremeno, sjajnu atmosferu pravile su pristalice dva kluba, uz pjesmu, bakljadu i karnevalsku atmosferu na najvećem crnogorskom stadionu.

Sudija Miloš Savović dva puta je, zajedno sa kapitenima Suadom Ličinom i Ćetkom Manojlovićem, izlazio na travnjak tokom odmora, kako bi provjerio da li lopta uopšte može da se kotrlja. Sve je podsjećalo na 14. maj 2000. i Peruđu, gdje je isto činio legendarni Pjerluiđi Kolina, a Juventus na koncu izgubio od domaćina 1:0 i ostao bez Skudeta (Lacio postao šampion) u smiraju tog ludog popodneva.

Istovremeno su navijači oba kluba uzvikivali istu parolu – “Igrajte fudbal!”.

I onda, nakon više od pola sata pauze, kiša se donekle smilovala, a finale napokon nastavljeno.

Sutjeska se povukla i čekala priliku iz kontranapada, dok su srčani Tivćani činili sve kako bi stigli do izjednačenje. Na kraju, imaće za čim da žale, itekako.

Najprije u 51. minutu Mirko Todorović je s nekoliko metara, nakon kornera, šutirao pravo u golmana i kapitena Sutjeske Suada Ličinu. Potom je Jasmin Muhović u 63. gađao suprotni ugao, a “bubamara” očešala desnu stativu već savladanog Ličine.

Uslijedili su uzdasi razočaranja tivatskih navijača, koji su svejedno, uz razorne topovske udare, po uzoru na italijanske ultrase, gurali svoj tim do poravnanja.

Zato je, i pored nedostatka sreće i centimetara, ekipa Radisava Dragićevića nastavila je uporno da pokušava, a u 79. minutu je još jednom pogodila okvir gola. Rezervista Anđelo Rudović je, sedam minuta po ulasku u igru, opalio centralno sa 20-ak metara, a lopta, na njegovu nesreću – poljubila prečku.

Međutim, evidentno bolja i hrabrija igra posade sa primorja konačno je doživjela prosvjetljenje u 84. minutu. Nakon kornera se dogodio pravi karambol pred golom Sutjeske, a lopta stigla do kapitena Ćetka Manojlovića, koji je s par metara ugurao u mrežu za 1:1 i, praktično, novi početak vrhunskog finala.

Uslijedili su produžeci. Kiša je opet pojačavala, uz svrprisutnu grmljavinu i sijevanje. Ipak, od moguće oluje pred golovima Ličine i Nikića nije bilo ništa. Nekoliko obostranih pokušaja, među kojima se posebno isticao nezadrživi Sahli. No, njegovi pokušaji završavali su tako blizu, a opet tako daleko od mogućeg pogotka.

Dinamična igra od 120 minuta nije ponudila pobjednila, pa su, po starom dobrom običaju, uslijedili jedanaesterci. Anđelo Rudović (Arsenal) poslao je loptu preko prečke… Međutim, golman Igor Nikić zaustavio je Marka Vučića (Sutjeska) i održao nulu.

Potom su pogađali Danilo Bakić (Arsenal) i Marko Matanović (Sutjeska), a Jasmin Muhović (Arsenal) takođe, poput svog saigrača, poslao loptu visoko u zaštitnu mrežu. To je iskoristio prekaljeni Božo Marković (Sutjeska), pogodio i donio prednost Nikšićanima.

Nikola Čelebić (Arsenal), Dušan Vuković (Sutjeska) i Ćetko Manijlović (Arsenal) odradili su svoju pucačku misiju, pa je sav teret ostao na leđima najboljeg igrača večeri – Sahlija. On je šutirao u svoju desnu stranu, golman Nikić pročitao njegovu namjeru i bio na lopti, ali nedovoljno da je skrene, pa je ona završila pod prečku za konačnu pobjedu Sutjeske 4:3 i eksploziju oduševljena među navijačima iz grada pod Trebjesom.

Na taj, dramatičan način, sastav Nenada Brnovića osvojio je drugi Kup u istoriji i spasio sezonu jednim osvojenim trofejem nakon izgubljene titule od Budućnosti sa zvukom sirene. Pehar Sutjesci uručio je selektor reprezentacije Crne Gore Miodrag Radulović.

Sa druge strane, Arsenal je zaslužio aplauze za rovovsku bitku u finalu. Za utjehu će tivatski klub, drugi najstariji u državi nakon Lovćena, po prvi put igrati u Evropi (kvalifikacijama za Ligu konferencija, baš kao i Sutjeska).

Crna Gora je ove noći svjedočila finalu dostojnog najvoljenijeg sporta na planeti. Finalu, koje je startovalo u 20:30, a završilo u ponoć. Finalu, koje je zaigralo 29. a završilo se 30. maja. Finalu, koja što ćešče, ovakvog kova, želimo da gledamo na našim stadionima.

Jer, mediteranska ljepotica itekako ima smisla za ovakav bal. Fudbal.

Pogledajte kako je finale izgledalo kroz naš live blog

ARSENAL – SUTJESKA 1:1

Manojlović 84 – Sahli 27′

SUTJESKA JE OSVAJAČ KUPA CRNE GORE!

3:4 – SAHLI POGAĐA! Golman Nikić dodirnuo je loptu, ali nije uspio da je skrene!

3:3 – Manojlović pogađa! Sutjeska ima šut za pobjedu – Sahli na potezu…

2:3 – Siguran Vuković, Sutjeska i dalje vodi!

2:2 – Čelebić siguran za Arsenal!

1:2 – Marković precizan, uprkos tome što ga je Nikić pročitao! Nikšićani na korak od trofeja!

1:1 – I Muhović, poput saigrača Rudovića, šalje loptu preko prečke! Sutjeska ima priliku za vođstvo!

1:1 – Matanović bez problema vara Nikića!

1:0 – Bakić siguran, Arsenal vodi u penal-seriji!

0:0 – Nikić brani udarac Vučiću!

0:0 – Promašaj Rudovića, koji je poslao loptu preko prečke!

120. minut – KRAJ! Idemo na jedanaesterce! Penal-rulet izvodiće se ispod tribine na kojoj su navijači Sutjeske.

120. minut – Izmjena u Arsenalu – izlazi Marko Dragićević, uz gromoglasne aplauze tivatske publike. Njega mijenja Mohamed Sad.

118. minut – Sve smo bliži jedanaestercima pod Goricom.

117. minut – Opasno! Nakon ubacivanja iz slobodnog udarca, Božo Marković je u skoku stigao do lopte, a golman Nikić zastao u istrčavanju. Na njegovu sreću napadač Sutjeske je poslao loptu daleko od gola.

109. minut – Ponovo Sahli prijeti Tivćanima. Ovog puta je pokušao prizemnim, rezantnim udarcem po sliskom terenu. No, lopta je prošla pored desne stative.

105. minut – Kraj prvog produžetka. Arsenal – Sutjeska 1:1… Sada kratki predah igrača, pa nastavljamo dalje ovu magičnu fudbalsku noć u Crnoj Gori. Definitivno, finale dostojno najvoljenijeg sporta na planeti.

105. minut – Sahli je taj koji pravi najviše problema Arsenalu. Sada je dobro prošao sa desne strane i opalio lijevom, ali ipak preko gola.

104. minuta – Izmjene – Petar Mališić zamijenio je Ivana Bulatovića u Arsenalu. Sa druge strane, Konrad je izašao, a mijenja ga Ognjen Đinović. Nevjerovatno kako su dobro igrači tivatskog tima zaustavili večeras najboljeg strijelca CFL-a. Konrad nije imao ni najmanju šansu.

103. minut – Grmi i sijeva, dok kiša ponovo pojačava. Međutim, na terenu, osim žestokih duela i problema sa grčevima određenih igrača, za sada nema ozbiljnijih prilika.

93. minut – Matanović je ubacio iz slobodnog udarca, Sahli šutirao glavom, ali pravo u golmana Nikića.

90. minut – Počeo je prvi produžetak pod Goricom.

90+3. minut – KRAJ REGULARNOG DIJELA! Arsenal – Sutjeska 1:1 – igraće se produžeti, dva puta po 15 minuta.

90. minut – Igrać se još tri minuta sudijskog dodatka pod Goricom. Sve smo bliži produžecima u sjajnom finalu Kupa Crne Gore.

84. minut – GOOOL ZA ARSENAL! 1:1, STRIJELAC JE ĆETKO MANOJLOVIĆ! Nakon pravog karambola, poslije kornera, lopta je stigla do kapitena Manojlovića, koji je iz blizine sproveo u mrežu za izjednačenje! Finale, praktično, ponovo počinje!

79. minut – PREĆKA! Anđelo Rudovič je opalio sa 20-ak metara centralno, ali je lopta poljubila prečku!

72. minut – Dvostruka izmjena u Arsenalu. Todorović i Montenegro izlaze, a na terenu su Anđelo Rudović i Nikola Čelebić.

69. minut – Kiša je oslabila u drugom dijelu. Arsenal sve opasniji, Sutjeska čeka priliku iz kontranapada.

68. minut – Dvostruka izmjena kod Sutjeske. Izlaze Eraković i Striković, a priliku dobijaju Jovan Nikolić i Dušan Vuković.

63. minut – Nova šansa Arsenala! Jasmin Muhović je sa lijeve strane, plasiranim udarcem, gađao suprotan ugao, a lopta, čini se, očešala desnu stativu gola Sutjeske!

59. minut – Opasan kontranapad Sutjeske. Eraković je lansirao Strikovića na desnoj strani, a on nakon serija finti šutirao, ali preko gola.

54. minut – Reflektori na podgoričkom stadionu nisu baš u svom najsjajnijem izdanju. Već nekoliko puta večeras dogodili su se “treptaji”… Nivo osvjetljenja na stadionu znatno je smanjen.

51. minut – Kakva prilika za Arsenal, najbolja na utakmici! Nakon kornera sa desne strane Mirko Todorović je s nekoliko metara šutirao, ali pravo u golmana Ličinu, koji je spasio Sutjesku! Navijači Arsenala već su vidjeli izjednačenje, ali se ispriječio sjajni kapiten nikšičkog sastava.

46. minut – Počelo je drugo poluvrijeme pod Goricom. Navijači Arsenala bakljadom bodre svoje igrače, koji jure gol miniusa.

• Prekid traje više od pola sata. Međutim, za koji trenutak napokon kreće drugo poluvrijeme.
  • Ponovo su Savović i kapiteni izašli na travnjak. I opet su navijači pjevali “Igrajte fudbal!”… Nakon toga donijela je odluka da finale bude nastavljeno, na oduševljenje prisutnih na stadionu.
  • Dok čekamo konačnu odluku, evo što o ovakvim situacijama kažu propozicije Fudbalskog saveza Crne Gore.
  • Drugo poluvrijeme pomjereno je za 15 minuta, odluka je sudije Savovića. Navijači oba tima skandiraju “Igrajte fudbal!”.

• Sudija Savović, zajedno sa kapitenima Ličinom i Manojlovićem, provjeravao je podgorički travnjak, odnosno da li postoje uslovi da se finale Kupa nastavi.

45+2. minuta – KRAJ PRVOG POLUVREMENA. Sutjeska vodi protiv Arsenala 1:0 golom Sahlija iz slobodnog udarca u 27. minutu. Nikšićani su za gol bliži trofeju Kupa po potopljenom podgoričkom travnjaku.

45. minut – Prvo poluvrijeme igraće se dodatna dva minuta.

40. minut – Teren je natopljen i sve je teže igrati. Sutjeska je maločas režirala opasan kontranapad preko Konrada i Sahlija, ali je Arsenal uspio da se odbrani.

33. minut – Sada sjajnu atmosferu prave najvatreniji navijači Arsenala u uglu zapadne tribine.

27. minut – GOOOL! SUTJESKA VODI 0:1! STRIJELAC JE OUJIDI SAHLI! Prelijepo je pogodio Sahli iz slobodnog udarca s desne strane! Neobranjivo!

26. minut – Prinudna izmjena u redovima Sutjeske. Zbog povrede je izašao Babić, a njega je zamijenio Bilal Amir.

20. minut – Vojvode proizvode argentinsku atmosferu pod Goricom.

19. minuta – Hulijan Montenegro pokušao je iz slobodnog udarca sa manje od 30 metara. Međutim, daleko preko gola.

18. minuta – Prvo uzbuđenje! Ivan Bulatović bio je pred golom Sutjeske, ali ga je sjajnim klizećim startom na loptu spriječio defanzivac Anto Babić.

14. minut – “Hrabro na gol” – transparent je navijača Sutjeske, popularnih Vojvoda, koji polako popunjavaju gostujuću tribinu.

9. minut – Jaka kiša počela je u Podgorici, praćena grmljavinom. Vidjećemo ko se bolje snaći po sliskom podgoričkom travnjaku.

4. minut – “Arsenal! Arsenal!”, odjekuje zapadna tribina podgoričkog stadiona. Sve je krenulo od mališana sa istične tribine, koji su potom podigli preostale pristalice iz Tivta.

1. minut – Počelo je veliko finale pod Goricom između Arsenala i Sutjeske. Tivćani igraju u plavo-bijelim, a Nikšićani u bijelim dresovima.

Uoči utakmice napadač Sutjeske Tajron Konrad dobio je trofej za najboljeg strijelca CFL-a ove sezone. Sjajni Holanđanin postigao je 26 golova u prvenstvu, a nagradu mu je dodijelio Radio Crne Gore.

Poznati su sastavi finala Kupa Crne Gore.

Glavni sudija finala je Miloš Savović. Njegovi pomoćnici su Srđan Jovanović i Marjan Paunović. Ulogu četvrtog arbitra ima Miloš Bešović. Kontrolor suđenja je Vladan Kojović, a delegat Marko Bojović.

Arsenal i Sutjeska do sada su se sastali četiri puta i to sva četiri ove sezone, uz dva trijumfa Nikšićana i isto toliko remija, bez pobjede Tivćana.

Sutjeska je 17. septembra kraj Bistrice slavila 2:1, golovima Marka Vučića u 33. i Dušana Vukovića u 50, dok je jedini gol za goste potpisao Hulijan Montenegro u 48. minutu.

Uslijedio je remi 2:2 u Tivtu 3. decembra. Sutjeska je dva puta vodila preko Tajrona Konrada u 14. iz penala i Dragana Grivića u 59. Međutim, Arsenal se vraćao uz dva gola Ivana Bulatovića u 53. i 71. minutu.

Treća utakmica, a drugi remi večerašnji suparnici režirali su 1. aprila – 2:2 u gradu pod Trebjesom. Montenegro je ponovo tresao nikšićku mrežu za vođstvo u 45, a potom odmah izjednačio Vuk Striković u drugom minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena. U nastavku je preokret donio Vajdi Sahli u 63, ali je Arsenal izbjegao poraz golom kapitena Ćetka Manojlovića u 91. minutu.

Posljednji duel dogodio se prije četiri dana u Radanovićima, gdje je Sutjeska savladala službenog domaćina Arsenal 1:0 u posljednjem kolu CFL-a. Dragan Givić pogodio je nakon kornera u 76. minutu i drugi put se upisao u strijelce protiv Tivćana. Međutim, odmah nakon toga Grivić je skrivio jedanaesterac nad Borisom Došljakom, ali je udarac Manojlovića sa bijele tačke odbranio golman Suad Ličina i sačuvao trijumf sastava iz grada piva, čelika i panka.

Podsjetimo, Arsenal je prvenstvo završio na trećem mjestu i izborio istorijski rezultat – kvalifikacije za Ligu konferenacija. Imao je tim Radisava Dragićevića isti broj bodova kao Dečić (po 50), ali je odlučio bolji međusobni skor posade sa crnogorskog primorja.

Sa druge strane, Sutjeska je s 20 bodova više od Tivćana završila druga na tabeli, uprkos istom broju bodova kao šampion Budućnost, koja je rekordnu šestu titulu osvojila zbog boljeg međusobnog učinka. Ekipa Nenada Brnovića takođe će igrati kvalifikacije za Ligu konferencija ovog ljeta.

Ovo je, od obnove crnogorske nezavisnosti, 15. finale Kupa Crne Gore. Najviše trofeja do sada osvojili su Budućnost i Rudar po četiri. Titograd je dva puta osvajao takmičenje, dok su po jednom najbolji bili Sutjeska, Lovćen, Ćelik, Mogren i Petrovac.

2007. RUDAR – Sutjeska 2:1

2008. MOGREN – Budućnost 1:1 (6:5 penali)

2009. PETROVAC – Lovćen 1:0 (produžeci)

2010. RUDAR – Budućnost 2:1

2011. RUDAR – Mogren 2:2 (5:4 penali)

2012. ČELIK – Rudar 2:1

2013. BUDUĆNOST – Čelik 1:0

2014. LOVĆEN – Titograd 1:0

2015. TITOGRAD – Petrovac 2:1 (produžeci)

2016. RUDAR – Budućnost 0:0 (4:3 penali)