EURO 2024 / GRUPA B

Zakanji u sudijskoj nadoknadi rastužio rekordera Modrića

Kakav meč… meč za infarkt odigrali su Hrvatska i Italija. Vatreni su imali do poslednjeg, osmog minuta sudijske nadoknade vremena vođstvo od 1:0 i prolaz u osminu finala Evropsko prvenstva, ali ih je nokautirao rezervista Azura, Matija Zakanji za 1:1 i odveo svoju reprezentaciju, zajedno sa Španijom, iz B grupe u nokaut fazu.

Hrvati se i dalje nadaju, ali da bi bili među četiri najbolje trećeplasirane ekipe iz svih grupa treba da im se poklope četiri rezultata u preostalim mečevima, a među njima i da Engleska sjutra dobije Sloveniju sa najmanje 3:0.

Mladi Luka Sučić je već u 5. minutu udarcem sa distance primorao Đanluiđija Donarumu da interveniše.

Uzvratio je Mateo Retegi u 20. minutu glavom. Lopta je nakon šuta momka rođenog u Argentini zakačila u glavu i štopera Kockastih, Joška Gvardiola i odsjela tik pored stative.

Kolosalnu šansu imali su Azuri u 27. minutu, kada je Nikolo Barela odlično ubacio loptu, usamljeni Alesandro Bastoni šutirao glavom, Dominik Livaković odlično odbranio.

Do kraja poluvremena su pokušali Retegi i Lorenco Pelegrini, ali je to bilo preslabo za Livakovića, dok je na drugoj strani probao Luka Modrić, bio je međutim suviše ukoso.

Hrvati su u 54. minutu imali idealnu priliku da povedu. Andrej Kramarić je šutirao, lopta pogodila u ruku Davidea Fratezija. Sudija Deni Mekeli nije pokazao odmah na bijelu tačku, ali jeste nakon poziva iz VAR sobe i gledanja snimka. Donaruma je međutim “pročitao” šut Modrića sa penela.

Koliko je veliki i kako ga praktično ništa ne može “poljuljati”, as Reala je pokazao samo minut kasnije. Sučić je centrirao, rezervista Ante Budimir pokušao, Donaruma odbio, a Modrić bio na pravom mjestu i poslao loptu pod prečku za 1:0.

As Real Madrida je tako ispisao istoriju postavši najstariji strijelac u istoriji evropskih šampionata, sa 38 godina i 289 dana.

Nije bilo promjene rezultata sve do poslednjeg sekunda meča, kada je štoper Italije Rikardo Kalafiori prošao kao brzi voz sredinom igrališta i na lijevom boku uposlio zaboravljenog Zakanjija koji je pogodio dalji ugao za 1:1.

Hrvati su neporaženi napustili teren i nakon devetog međusobnog duela sa Italijanima, a ovo šesti vezani meč dvije selekcije završen rezultatom 1:1. Slaba utjeha za Hrvate.

U sjenci Jadranskog derbija igran je meč Španije i Albanije. Selektor Crvene furije, Luis de la Fuente izveo je na travu Merkur Špil-Arene u Dizeldorfu rezervni tim – i to je bilo dovoljno za minimalni trijumf (1:0).

La roha je prvi put ozbiljnije zaprijetila u 12. minutu. Na centaršut Hesusa Navasa sa desne strane, Migel Merino je pokušao glavom, neugodno za Tomasa Strakošu.

Kao da je to bila najava onoga što će se desiti samo minut kasnije. Dani Olmo je odlično proigrao Ferana Toresa, ofanzivac Barselone rutinski, od stative, pogodio, za, ispostaviće se, jedini gol na meču.

Nastavili su izabranici De la Fuentea da stvaraju šanse, najbolju je propustio Olmo u 36. minutu. Fudbaler Lajpciga je izblokiran na sedam metara od protivničkog gola.

Albanci su u poslednjem minutu prvog poluvremena imali prvu šansu. Bila je to “bomba” fudbalera Intera, Kristjana Aslanija koju je paradom neutralisao David Raja.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme, španski veteran, Hoselu je pokušao petom – tik pored gola.

Silvinjovi momci su se od 60. minuta oslobodili pritiska. Armando Broja se u 61. minutu našao u lijepoj prilici. Udarac špica Čelsija, na pozajmici u Fulamu, sa desetak metara je odbranio Raja.

Do kraja meča su izgledne šanse imali Aslani i pogotovo Broja za Albaniju u drugom minutu sudijske nadoknade vremena, ali promjene rezultata nije bilo, pa crveno-crni idu kući.

Prednost Furije je pokušao, neuspješno, da udvostruči Olmo. Inače, Dani je večeras upisao četvrtu asistenciju na evropskim šampionatima. Bolji učinak, za jedan, u toj kategoriji na kontinentalnim prvenstvima od Španaca ima samo Sesk Fabregas. Dani Olmo je od 2020. godine upisao pet asistencija na velikim takmičenjima, što je je najbolji učinak od evropskih igrača.