LIGA ŠAMPIONA / ČETVRTFINALE

BARSA – PSŽ 1:4 Samoubistvo Katalonaca trasiralo Parižanima put ka polufinalu

PSŽ je ponovo u polufinalu Lige šampiona! Sveci su u nevjerovatnom meču na Monžuiku poslije preokreta savladali Barselonu 4:1 i ukupnim rezultatom 6:4 prošli među četiri najbolja tima Evrope. Protivnik će im biti ekipa Borusije iz Dortmunda koja je izbacila Atletiko Madrid.

Ipak, ono što je Barselona večeras uradila može se opisati kao pravo fudbalsko samoubistvo. Savršen početak meča imali su domaći. Poveli su iz bukvalno prvog ozbiljnog napada. Lamin Jamal je fenomenalno prošao pored Nunja Mendeša i ubacio loptu na tri metra od gola PSŽ-a gdje je bio Rapinja za delirijum na stadionu.

Euforija je brzo splasnula. Ronald Arauho je na isteku pola sata igre oborio Bredlija Barkolu kao posljednji igrač odbrane na ivici kaznenog prostora, a sudija Ištvan Kovač mu je bez razmišljanja pokazao crveni karton.

Do poluvremena Parižani su poravnali na 1:1. Barkola je ubacio, a usamljen na drugoj stativi ostao je Usman Dembele i ponovo pogodio protiv bivšeg kluba.

Konstantan pritisak je vršila gostujuća ekipa, a u 54. minutu potpuno usamljen na nekih 18-19 metara ostao Vitinja i perfektno pogodio malu mrežu koju je čuvao Mark Andre ter Štegen.

Bukvalno u sljedećem napadu Barsa je mogla da vrati prednost na svoju stranu, ali se lopta poslije šuta Ilkaja Gundogana odbila od stative u gol-aut. Svoje samoubistvo domaćini su kompletirali u 61. minutu. Žoao Kanselo je nesmotreno startovao na Dembelea u svom kaznenom prostoru, a Kovač je pokazao na bijelu tačku. Siguran egzekutor bio je Kilijan Mbape.

Bila je prinuđena Barselona da krene u napad iako su imali igrača manje još od 30. minuta, ali nisu uspjeli da makar još jednom zatresu mrežu Đanluiđija Donarume i izbore za početak produžetke.

U 90. minutu Barsa je krenula sa svim igračima u napad, a to je otvorilo prostor za najjače oružje Parižana – kontre. Ašraf Hakimi je povukao kontru, proslijedio do Mbapea koji je šutirao, ali njegov udarac brani Ter Štegen. Potom lopta dolazi do Vitinje koji pokušava sa ivice kaznenog prostora, a golman Barse i to brani. Međutim, uslijedila je neshvatljiva reakcija Žil Kundea koji je očajno ispucao – pravo na nogu Mbapea koji je iskoristio poslasticu sa pet metara i postavio konačnih 4:1.

PSŽ se vraća u polufinale elitonog takmičenja poslije tri godine kada su ih u ovoj fazi zaustavili fudbaleri Mančester sitija. Sada će im na putu ka finalu prepreka biti Borusija Dortmund.