EURO 2024

BELGIJA – RUMUNIJA 2:0 Sve ekipe u E grupi sa po tri boda

Fudbaleri Belgije su na Rajn Energi stadionu u Kelnu pobijedili Rumuniju rezultatom 2:0 pa pred poslednje kolo E grupe sva četiri tima imaju po tri boda.

U trećoj rundi Belgijanci će igrati sa Ukrajincima, dok se Rumuni sastaju sa Slovacima.

Crveni đavoli su načeli Trikolore sa Karpata već u 2. minutu. Nikusor Banku je izgubio loptu na sredini terena, Žeremi Doku uposlio Romelua Lukakua u šesnestercu, robusni napadaš se zagradio kao sidraš i odložio loptu Juriju Tilemansu koji je sa ivice šesnaesterca pogodio malu mrežu.

Pokušao je da uzvrati Radu Dragušin u 5. minutu glavom, ali je golman Belgije, Koen Kastels odbio loptu preko prečke.

Do odlaska na odmor izabranici Domenika Tedeska imali su dvije šanse. Dodi Lukebakio je završio kontranapad dobrim udarcem, Florin Nica još boljom paradom. Doku je pokušao da iz mrtvog ugla pošalje loptu pod prečku – golman Rumunije ponovo bio na visini zadatka.

Na startu drugog poluvremenu su Denis Man udarcem iz daljine, pa Valentin Mihaila, kao brzi voz iz kontre, kada ga je omeo Amadu Onana, pokušali da zaprijete Kastelsu.

Ubrzo je i Kevin De Brujne na drugoj strani „zagrijao“ dlanove Nice.

Treći gol na ovom prvenstvu poništen je Lukakuu, nakon dva protiv Slovačke i večeras u 64. minutu, kada je zatresao mrežu na asistenciju De Brujnea. Lukaku je bio tačno za palac i vrh čašice koljena ispred Dragušina u trenutku kada mu je saigrač poslao loptu. To kao da je ražestilo snažnog Belgijanca, koji je dva minuta kasnije tukao iz sve snage, ali pravo u golmana Rumunije.

Revanširao mu se u 68. minutu Man, koji se našao oči u oči sa Kastelsom.

Pobjedu Crvenih đavola potvrdio je De Brujne u 80. minutu. Kastels je daleko degažirao loptu, De Brujne se ubacio i poslao je pored Nice.

Edvard Jordanesku je morao potpuno da se otvori što je bio mač sa dvije oštrice. Belgijanci su imali ogroman prostor u kontranapadima, ali nisu mogli do još jednog gola. Pokuša je i Lukaku ponovo u 89. minutu, na silu. Ali je golman Rumunije odbranio njegov udarac.