VRATILA SE LIGA ŠAMPIONA

De Brujneov čarobni štap i ukrajinski zid

Liga šampiona vratila se na velika vrata i moramo priznati nedostajala je. Mančester siti je sa 3:1 ugasio Parken dok je Real Madrid majstorijom Brahima Dijaza otključao odbranu RB Lajpciga, 1:0.

Vratimo se u period pred Svjetsko klupsko prvenstvo. Forma Sitija bila je u značajnom padu. Između dvije utakmice Lige šampiona sa RB Lajpcigom i Crvenom zvezdom odigrali su tri meča Premijer lige i pobijedili samo jednom i to protiv Lutona (2:1).

Nakon gostovanja u Beogradu i pobjede (3:2) uslijedio je još jedan kiks s obzirom da su prosuli 2:0 protiv Kristal Palasa na svom terenu. Uslijedio je odlazak u Saudijsku Arabiju gdje su po prvi put postali šampioni svijeta, ali ono što je za Pepa Gvardiolu bilo najvažnije – treninzima se vratio Kevin de Brujne.

Prošlo je još nekoliko mečeva dok kapiten nije bačen u vatru. Bilo je to na Sent Džejms Parku, na vrelom gostovanju Njukaslu. Gubili su Građani sa 2:1,a u 70. minutu Gvardiola je odlučio da aktivira svoju “skrivenu kartu”. De Brujne je samo četiri minuta po ulasku na teren poravnao rezultat, a onda je svojom asistencijom u 91. minutu uposlio Oskara Boba koji je donio preokret Sitiju.

Od tog meča nije učestvovao u golovima Sitija samo jednom i to protiv Totenhema u FA Kupu gdje je igrao od 65. minuta. Uslijedila su tri meča Premijer lige u kojima je upisivao po jednu asistenciju – Barnli (3:1), Brentford (3:1) i Everton (2:0).

Vrhunac forme, makar od povratka na teren, imao se sinoć. Već u 10. minutu hirurški preciznim udarcem probio je odbranu Kopenhagena, a do kraja je podijelio i dvije asistencije asistencije. Uspon Sitijeve forme poklopio se upravo sa Kevinovim povratkom – nimalo slučajno.

Kevin postaje sve bolji, kao dobro vino. On je možda Brunelo di Montalčino ili Sasikaja. Vratio se veoma svjež u svom tijelu, ali i umu. Njegov doprinos je uvijek poseban, a i on je poseban“, rekao je Pep Gvardiola.

Drugi heroj sinoćnje večeri u Ligi šampiona bio je golman Real Madrida, Andrij Lunjin. Fenomenalni Ukrajinac praktično je uz evrogol Brahima Dijaza kreirao pobjedu kraljevskog kluba na gostovanju RB Lajpcigu (1:0).

Bivši igrač Dnjepra i Zorje upisao je čak devet odbrana. Falilo mu je još četiri intervencije da izjednači rekord golmana Crvene zvezde, Omrija Glazera. Izraelac je u prvom kolu grupne faze ove sezone u porazu od Mančester sitija na Etihadu (3:1) postavio rekord za najviše odbrana na jednoj utakmici Lige šampiona – 13.