1. CFL / 35. KOLO

Dečić novi šampion Crne Gore, Mornar slavio u Podgorici i prestigao Budućnost

Istorija! Fudbaleri Dečića po prvi put su osvojili prvenstvo Crne Gore nakon što su u pretposljednjem kolu pobijedili Sutjesku u Nikšiću 1:0. Trenutak odluke je 35. minut kada je, i dalje jedan od najboljih igrača lige, Draško Božović pogodio mrežu domaćina.

Dečić je sedmi šampion naše države – na vječitoj listi Budućnost ima šest titula, Sutjeska pet, Mogren i Rudar po dvije, Zeta i Titograd po jednu.

Ogromnu pobjedu ostvario je Mornar savladavši u Podgorici Budućnost – 1:0. Meč je 90. minutu riješio Milan Vušurović. Na taj način su Barani preuzeli drugo mjesto, s obzirom da imaju bolji međusobni skor od Plavih.

Tuzani su prije pogotka dva puta opasno zaprijetili u roku od 30 sekundi – prvo Bojan Matić nije uspio da kruiniše idealnu asistenciju Olivera Šarkića, takozvanom “štiklom”, a potom je udarac glavom Andreja Bajovića bravurzono “skinuo” Vladan Giljen. Sutjeska je odgovorila preko Dragana Grivića, ali je pokušaj glavom beka Sutjeske osujetio golman Tuzana Igor Nikić.

Tuzani do gola stižu u 35. minutu fenomenalnom akcijom koju je započeo Robert Đeljaj, loptu je u srce kaznenog prostora uputio Ognjen Stijepović, iskusni Matić šmekerski propustio, pa se Draško Božović našao u šansi iz koje nije mogao da promaši – rutinski trese mrežu.

Međutim, zakomplikovala se situacija po Tuzane, jer je Leon Ujkaj morao u svlačionicu, dobio je defanzivac Dečića dva žuta kartona u rasponu od 18 minuta i gosti su ostali sa desetoricom u polju.

Tražila je Sutjeska izjednačenje u drugom poluvremenu, Veljko Batrović je nakon lijepe minijature šutirao, ali Nikić je odbio pokušaj veziste Nikšićana. U 62. minutu je Dečićev Stijepović mogao da postigne gol karijere, pokušao je majstorski, petom, ali se ispriječila stativa.

Na novo uzbuđenje u Nikšiću čekalo se do 87. minuta kada je prekaljeni Božo Marković sa 26 metara iz slobodnog udarca pogodio prečku Dečićevog gola.

Budućnost je već u prvom minutu mogla do prednosti, ali je Milošu Raičkoviću dobro “ušao u šut” Stefan Popović. Probao je sa distance i Ivan Bojović, a veliku šansu za Mornar propustio je Milan Vušurović, šutirao je iskosa sa desne strane tik pored stative. Najbolju priliku u prvih 45 minuta nije iskoristio Petar Grbić nakon odličnog centaršuta Ognjena Gaševića – kapiten Plavih je sa tri metra pogodio barskog čuvara mreže.

U nastavku su prvi zaprijetili gosti udarcem sa distance Andrije Kaluđerovića, a potom se novopečeni reprezentativac Miloš Brnović našao u izglednoj prilici nakon velike greške odbrane Barana – pribran je bio golman Popović. U 56. minutu svi su vidjeli loptu u mreži Podgoričana, ali je bek Budućnosti Gašević spektakularnim uklizavanjem spriječio Krisa Ondonga da postigne gol iz čiste zicer situacije.

Rasplamsala se borba pod Goricom, zaprijetio je Marko Đuršić, ali se istakao mladi golman Plavih Filip Domazetović, sa distance je raspalio i Vasilije Adžić ali po ko zna koji put Popović siguran. Čuvar mreže Mornara je u 87. minutu pobijedio Adžića u situaciji “jedan na jedan”, a onda je uslijedio pogodak Barana – snažni Aleksandar Vujačić je dobio duel na sredini terena, lansirao Japanca Kotara Kišija koji šalje rezantnu loptu ka Milanu Vušuroviću, a nekadašnji mladi reprezentativac trese mrežu za šok pod Goricom, ali i slavlje s obzirom na veliku grupu barskih navijača…

Rudar je još jedan u nizu crnogorskih šampiona koji se seli u niži rang – nakon Zete, Mogrena i Titograda…Kasni početak priprema i praktično očajna finansijska situacija u klubu još su zimus nagovijestili da će Pljevljaci teško izbjeći drugoligaški ambis. Dvostruki prvak Crne Gore poražen je u Beranama od Jezera 2:1, mada i da su “rudari” ostvarili pozitivan rezultat trebala bi im pobjeda Petrovca u Bijelom Polju, a Jedinstvo je na svom terenu slavilo 4:2.