Dominacija protiv Litvanije, nada i dalje postoji

Litvanici su bili veliki dužnici fudbalerima Crne Gore. Naši momci su dali 100 posto svojih mogućnosti da se osvete izabranicima Edgarasa Jankauskasa za primljen gol i remi u poslednjim trenucima utakmice u Kaunasu, bili su nadmoćni na stadionu pod Goriom i upisali pobjedu u sedmom kolu G grupe kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. rezultatom 2:0 (1:0).

Teoretski i dalje ekipa Miodraga Radulovića može u Njemačku. Sekunde su dijelile Crvene da sami odlučuju o svojoj sudbini u direktnom duelu sa Mađarima u poslednjoj rundi u nedjelju u Budimpešti od 15 časova. Te sukunde su se brojale u Sofiji, gdje je Bugarska imala vođstvo od 2:1, ali je poklekla u sedmom minutu sudijske nadoknade vremena. Mađari su čekirali kartu za EURO, za drugu vizu iz G grupe su u opticaju Stevan Jovetić i drugovi i Srbija. Orlovi u startu imaju dva boda prednosti i u poslednjem kolu dočekuju Bugarsku, gdje im je za prolazak dovoljan i remi. Naši momci moraju da slave na Puškaš areni da se, ponovo, uzdaju u Bugare.

Nije obreshrabrio Hrabre sokole podatak da Bugari nisu izdržali do kraja protiv Mađara. Krenuli su žestoko ka golu rivala. Odmah je na centaršut Marka Jankovića iz slobodnog udarca, Nikola Krstović pokušao atraktivno petom, loptu koja je padala pod prečku Edvinas Gertmonas je uspio da prebaci preko gola.

U trećem minutu bomba Edvina Kuča i erupcija oduševljenja na stadionu pod Goricom. Risto Radunović je po zemlji ubacio loptu u buket igrača, Stevan Jovetić uspio da je odloži, a Kuč topovskim udarcem sa 20 metara poslao u bliži ugao za 1:0.

U 21. minutu je kapiten ponovo proigrao saigrača, ovog puta Dritona Camaja. Fudbaler Kišvarde je šutirao sa desetak metara, Gertmonas odbranio.

Dva minuta kasnije ponovo pas Jovetića koji dijeli protivničku odbranu na pola, Vladimir Jovović je šutirao dobro iskosa, jako, ali pored gola.

Jovetić je u 38. minutu krenuo u solo prodor, ušao u kazeni prostor, šutirao, Gertmonas intervenisao.

Kapiten je međutim morao biti nagrađen za odličnu igru. Desilo se to u 48. minutu. Camaj je prebacio loptu preko odbrane Litvanaca, Jovetić je preciznim udarcem poslao u suprotni ugao za 2:0.

Asistent kod drugog gola je i sam pokušao minut kasnije – neprecizno.

Nisu domaći spuštali tempo, nastavili su dominaciju, Jovetić je u 56. minutu pokušao glavom, Gertmonas je bio na mjestu.

Minut kasnije Krstović je oštro šutirao iz slobodnog udarca pod prečku, golman Litvanije zakačio loptu taman toliko da završi preko gola.

Kolika je večeras bila razlika između dva tima dovoljno govori podatak da su gosti prvi put zaprijetili u 87. minutu, kada je Gvidas Gineitis šutirao sa 17 metara, ali nije uspio da iznenadi do tada nezaposlednog Milana Mijatovića.

U sledećem minutu viđeno je poslednje uzbuđenje na meču. Supertalentovani Viktor Đukanović je iskosa, sa lijeve strane ciljao suprotni ugao – lopta je prošla pored stative.

CRNA GORA – LITVANIJA 2:0 (1:0)

Stadion pod Goricom. Sudija: Artur Dijaš. Gledalaca: 3.647. Pomoćnici: Paulo Soareš, Pedro Ribeiro (svi Portugal). Strijelci: Kuč u 3, Jovetić u 48. minutu. Žuti kartoni: Vujačić, Rubežić, Radunović, Camaj, Kuč (Crna Gora), Vorobjovas, Utkus, Lasickas (Litvanija).

CRNA GORA: Mijatović, Radunović, Vujačić, Rubežić, Vešović, Kuč, Janković (79. Lončar), Camaj (75. Đukanović), Osmajić, Jovetić (69. M. Vukčević), Krstović (79. Bakić).

LITVANIJA: Gertmonas, Lasickas, Utkus (63. Dolžnikov), Girvdanis,Lekiatas, Gineitis, Vorobjovas (63. Novikovas), Černik (81. Romanovski), Slivka, Širvus (63. Upstas), Paulauskas.