EURO 2024 / OSMINA FINALA

FRANCUSKA – BELGIJA 1:0 Sreća pogledala Kolo Muanija i Francuze za četvrtfinale

Fudbaleri Francuske ponovo su bili neubjedljivi, na granici negledljivog, ali su uz malo pomoći sreće uspjeli da pobijede jednako lošu Belgiju – 1:0.

Nezanimljiv, spor i oprezan ulazak u meč jednih i drugih u 24. minutu na kratko je prekinuo Kevin de Brujne.

Vezista Mančester sitija oštro je izveo slobodan udarac iskosa sa lijeve strane, lopta je nezgodno pala u peterac i umalo prevarila golmana Trikolora, Majka Menjona. Ipak, uspio je čuvar mreže Milana da nogom odbije tu loptu.

Jedinu pravu priliku Francuzi su imali deset minuta poslije ovoga. Žil Kunde je oštro centrirao sa desne strane, Markus Tiram je tukao glavom, ali malo pored gola.

Par opasnih napada do kraja prvog poluvremena i ništa više.

Drugo poluvrijeme krenulo je opasnim udarcem Orelijena Čuamenija. Šutirao je u sam ćošak vezista Real Madrida, ali je Koen Kastels fenomenalno odbranio.

Na isteku sat vremena igre Belgija je imala veliku priliku. De Brujne je lansirao Janika Karaska kojeg je Teo Ernandez sustigao u posljednjem momentu i izblokirao udarac igrača Al Šababa.

U 71. minutu Romelu Lukaku je ozbiljno zagrijao rukavice golmana Menjona šutem iz kaznenog prostora iskosa sa lijeve strane.

Najbolju priliku za gol Belgijanci su imali u 83. minutu. Žeremi Doku je brzo povukao, dodao do De Brujnea, ali je bombu kapitena Belgije sa 18 metara uspio da ukroti Menjon.

Ali, samo dva minuta kasnije konačno se otvorio ovaj meč. Dugo je trajala akcija Francuza, Kunde je proslijedio loptu za N’gola Kantea koji iz prve dodaje do rezerviste Randala Kolo Muanija, a poslije šuta fudbalera PSŽ-a lopta uz mnogo sreće završava u mreži Belgije.

Naime, traljavo je šutirao Francuz, ali je lopta pogodila koljeno iskusnog Jana Vertongena i odbila se u gol Kastelsa.

Čini se da se Kolo Muaniju “vratilo” za onaj promašaj u finalu Svjetskog prvenstva. Belgija je pokušala stihijski da napadne, ali nije im uspjelo.

Francuska – Belgija 1:0