EURO 2024 / GRUPA F

GRUZIJA – ČEŠKA 1:1 Lobjanidze promašio istorijsku pobjedu

Souček i Kvarachelija, Foto: Marco Steinbrenner/DeFodi Images/DEFODI/PIXSELL

Fantastičan meč 2. kola grupe F Evropskog prvenstva završen je bez pobjednika: Gruzija – Češka 1:1.

Poslije poraza od Turske (3:1) prvi bod za popularne Krstaše koji debituju na Euru, a poslije utakmice sa Portugalom (2:1), pomjerila se i Češka sa “mrtve tačke”, pa oba tima ulaze u posljednju rundu sa nadom da mogu do osmine finala.

Češka je više napadala, imala konkretnije šanse, ali je Gruzija prva stigla do prednosti, na golu je imala fantastičnog Mamardašvilija i bukvalno u posljednjoj sekundi promašila je šansu utakmice – Saba Lobjandize je nakon kontre “3 na 1” iz izgledne pozicije šutirao preko gola. Šansa koju niakda neće zaboraviti…

Agresivnije su Gruzini ušli u utakmicu, ali brzo se probudila Češka i stvorila tri šanse u roku od 60 sekundi – sve tri odbranio je fenomenalni čuvar mreže Giorgi Mamardašvili! Dvojac iz Bajer Leverkuzena Šik i Hložek nije uspio da matira golmana Valensije.

Igralo su spuštenih gardova, mnogo vertikalnih lopti u veznom redu, konkretno ka golu, uz dosta opasnije napade Čeha. Međutim, nastavio je Mamardašvili da čini čuda ispred mreže svog gola i uspio da u prvom poluvremenu upiše čak osam odbrana – 14 puta su Česi “tukli” ka golu rivala.

Giorgi Mamardashvili double save vs. Czechia 3′
byu/Ryponagar insoccer

U 24. minutu Hašekov tim stiže do prednosti, nakon što je Hložek komično postigao gol, bukvalno ga je lopta pogodila u lice, ali reagovao je VAR singaliziravši da je u začetku akcije napadač Češke igrao rukom – opravdano poništen gol.

Vrhunskom tehnikom pasa Česi su prolazili kroz odbranu Gruzije kao nož kroz meki puter. Upravo jednu takvu akciju, tečnu, nije uspio da iskoristi ofanzivac Volfsbruga – Černi. Sjajanim “duplim pasom” izbacili su Česi odbranu Gruzina, Černi je bio inicijator akcije, međutim na pet metara od gola promašio je čitavu loptu i ona se samo otkotrljala u ruke Mamardašvilija.

Konačno je i Gruzija došla malo do daha preko svoje prve zvijezde tima – Kvarachelije. Vrhunskim potezima, odnosno driblinzima, as Napolija mamio je uzdahe na stadionu u Hamburgu.

Khvicha Kvaratskhelia skill vs. Czechia 9′

I onda, skoro iz ničega – Gruzija stiže do pogotka! Drama u samoj završnici poluvremena, rukom je igrao defanzivac Čeha Hranač. Riječ je o igraču koji je postigao autogol protiv Portugalije. Ponovo je bio malerozan po svoj tim.

Mikautadze je iskoristio najbolju priliku, onu idealnu za Gruzine, šalje loptu sa penala na jednu stranu, golmana Čeha u drugu – donosi iznenađujuće vođstvo za Gruziju. Česi kažnjeni za silne promašaje.

Imao je odmah Šik zicer da poravna prije odlaska na odmor, ali nije dao maestralni Mamardašvili.

Giorgi Mamardashvili save vs. Czechia 45+5′

Osokoljena Gruzija prva je imala veliku šansu u drugom poluvremenu nakon što je poslije kornera Češke superbrzi Kvarachelija povukao kontra-napad svog tima, ali akciju nije uspio da kruniše Mekvabišvili – šutirao je pored gola.

Reagovao je izmjenama selektor Češke Hašek i četiri minuta kasnije, konkrektno u 59, stiže izjednačujući pogodak. Poslije kornera je najvisočije skočio upravo rezervista Lingr lopta se odbila od stative, pogodila u grudi Šika i završila u mreži.

U jeku ofanzive Čeha – peh. Prva napadačka opcija te reprezentacije, Patrik Šik u 68. minutu bio je prinuđen da napusti teren zbog povrede mišića. Inače, njegov današnji gol bio je 20. u dresu nacionalnog tima.

Opao je tempo utakmice, ali u 77. minutu fudbaler koji je zamijenio pomenutog Šika bio je blizu pogotka – Čitil. Glavom je zahvatio loptu koja je prošla pored stative. Samo 60 sekundi kasnije raspalio je Lingr, ali je, kao i tokom cijelog meča, Mamardašvili bio na visini zadatka.

Konkretniji su bili Česi, tražili pobjedu, istovremeno se i kockali te ostavljali mnogo prostora na svojoj polovini ali to nije uspio da iskoristi Lobjanidze i u 95. minutu izraste u heroja Gruzije.