EURO 2024 / GRUPA F

Gruzija preko Portugala do istorije, raduju se i Turci

Grupna faza Evropskog prvenstva u Njemačkoj dobila je svoj konačni rasplet, a definitivno najzadovoljnija je Gruzija koja je pobjedom nad Portugalom (2:0) izborila istorijski prolaz u nokaut fazu.

Osim Portugala i Gruzije u nokaut fazu idu Turci, a Česi pakuju kofere.

Reditelj prenosa nije uspio ni da prikaže selektore obje reprezentacije, a rezultat na semaforu se promijenio. Georges Mikautadze je povukao, dodao Kviči Kvaracheliji koji poslije samo minut i po igre šalje loptu u mrežu Portugalaca za veliko slavlje Gruzina.

Očekivano odmah su izabranici Vilija Sanjola odlučili da se totalno povuku.

Kako je poluvrijeme odmicalo tako je Portugal bio opasniji. Prva prijetnja po gol Gruzina dogodila se u 17. minutu. Kristijano Ronaldo je šutirao iz slobodnjaka sa 30 metara, ali je Giorgi Mamardašvili uspio da skrene loptu, koja je išla ka njemu brzinom od 130 km/h, u korner.

Možda i najveću priliku Portugal je imao u 28. minutu. Lopta se poslije odbitka vratila na nogu Fransisku Konseisau koji je šalje malo pored gola. Posljednja prilika u prvom dijelu igre viđena je u 46. minutu kada je Žoao Feliks opasno šutirao sa 17 metara, ali je Mamardašvili bio spreman.

U prvim sekundama drugog poluvremena Portugal je mogao do poravnanja. Poslije kornera lopta je pala na peterac odakle je šutirao Ronaldo, ali je od glave Laše Dvalija otišla u novi korner.

Antonio Silva je u 52. minutu oborio Luku Lokošvilija u svom kaznenom prostoru, ali je sudija pokazao da se igra dalje. Već u narednoj akciji perfektan udarac u rašlje gola Gruzije je uputio Diogo Dalo, ali je Mamardašvili odbranio krajnjim naporom.

Spremali su se Portugalci da izvedu korner, ali se VAR uključio u priču. Pozvali su sudiju Šerera da pogleda situaciju kada je oboren Lokošvili poslije čega Švajcarac pokazuje na bijelu tačku. Sve je to potrajalo do 57. minuta kada Mikautadze pogađa za nevjerovatnih 2:0.

Do kraja nije bilo previše prilika, a Gruzija je proslavila istorijski plasman u nokaut fazu Evropskog prvenstva i to na svom prvom nastupu na velikim takmičenjima.

Drugi meč takođe je bio jako uzbudljiv. Turska je savladala Čehe sa 2:1.

I na ovoj utakmici mogli smo da vidimo brz gol. U drugom minutu utakmice opasno je šutirao Lukas Provod, ali je njegov udarac nekako u korner poslao golman Mert Gunok.

Nastavili su Česi da kalkulisano pritiskaju Tursku. U 17. minutu Robin Hranač je poslije centaršuta ostao sam pred golom Turaka, ali se defanzivac Češke nije baš najbolje snašao pa je loptu poslao preko gola.

Potpuno drugi tok utakmica dobija u 20. minutu kada neoprezni Antonin Barak dobija drugi žuti i ujedno crveni karton i tako ostavlja svoj tim sa igračem manje. Međutim, bez obzira na igrača manje u polju Češka je imala njaveću šansu prvog poluvremena.

Ladislav Krejči je odlično povukao kontru sjajnim dodavanjem izbacio Davida Juraseka samog pred Gunoka koji je u toj jedan na jedan situaciji izašao kao pobjednik.

Samo šest minuta igre u drugom poluvremenu i vidjeli smo gol na ovom meču. Opsada gola Češke se isplatila. Prvo je Kenan Jildiz probao, odbranio je to Stanek, ali lopta u nastavku dolazi do Hakana Čalhanoglua koji pogađa malu mrežu prelijepim udarcem iskosa sa lijeve strane.

Međutim, Česi su pokazali karakter. U 66. minutu, Tomas Čori je bio u duelu sa golmanom turske Gunokom kojem lopta ispada i poslije rikošeta dolazi do kapitena Češke, Tomaša Součeka, koji pogađa praktičnu praznu mrežu.

Jako nezadovoljni ovim golom bili su Turci koji su tražili faul nad svojim golmanom, ali je i poslije VAR provjere gol ostao na snazi.

U nastavku utakmice Česi su se, sasvim logično, otvorili. Međutim nisu uspijevali da ugroze Gunoka do kraja, a kraj svih nadanja uslijedio je u 94. minutu. Čenk Tosun se namjestio i pogodio ugao gola Češke sa nekih 15 metara.