EURO 2024 / GRUPA B

HRVATSKA – ALBANIJA 2:2 Đasula od tragičara do junaka, Hrvati na ivici ambisa

Reprezentacije Hrvatske i Albanije remizirale su rezultatom 2:2. Ovom utakmicom otvoreno je drugo kolo Evropskog prvenstva u Njemačkoj.

Danas možda nisu postigli gol u 23. sekundi utakmice kao protiv Italije, ali Albanci su svakako ponovo brzo načeli rivala. U 11. minutu centrirao je Jasir Asani, a na pravom mjestu bio je Ćazim Laći koji šalje loptu glavom u mrežu Hrvata. Ni golman trećeplasirane selekcije sa prošlog Mundijala, Dominik Livaković, nije se proslavio intervencijom s obzirom da mu je lopta prošla ispod ruke.

Na krilima ovog gola i nošeni velikom podrškom sa tribina nastavili su da napadaju Albanci. U 15. minutu ozbiljan udarac je uputio Nedim Bajrami, ali je lopta otišla pored gola.

Ako u 11. minutu nije dobro intervenisao onda je Livaković u 31. bukvalno spasio svoj tim. Poslije izgubljene lopte Luke Modrića Albanci su se stuštili u kontru, u želji da interveniše Marcelo Brozović je klizećim startom skrenuo loptu tačno do Kristjana Aslanija koji izlazi sam pred čuvara mreže Hrvatske, ali je Livaković uspio fenomenalno da spasi svoj tim.

Potpuno bezidejno i nemaštovito je djelovala Hrvatska, a to potvrđuje i činjenica da nisu napravili nijednu šansu vrijednu pomena u prvom poluvremenu.

Do drugog gola Albanija je mogla i u prvom minutu sudijske nadoknade prvog dijela igre. Slična akcija kao kod gola, poslije centaršuta, sam je na petercu ostao Rej Manaj ali je šutirao pravo u Livakovića.

Prva prilika za Hrvate stigla je u 50. minutu. Rezervista Luka Sučić je došao do lopte u kaznenom prostoru, namjestio se, želio da plasira loptu, ali je njegov udarac odbranio golman Tomas Strakoša.

Energija Hrvatske bila je mnogo bolja u drugom poluvremenu. Pritisak je bio konstantan, a nova velika prilika došla je u 58. minutu. Modrić je centrirao iz kornera, a sam na dva metra od gola ostao je Josip Šutalo, ali je defanzivac Ajaksa uspio da promaši cijeli gol.

Pritisak se isplatio u 74. minutu. Mateo Kovačić je odlično povukao, uputio dodavanje ka Anti Budimiru, a napadač Osasune iz prve proslijedio ka Andreju Kramariću koji trese mrežu Albanaca i vraća nadu Hrvatskoj.

Sve se srušilo Albaniji samo dva minuta kasnije. Upravo Budimir se izborio za loptu vratio na peterac odakle je šutirao Sučić, a lopta se poslije rikošeta odbila u gol od albanskog reprezentativca Klausa Đasule.

Između dva gola Hrvatska je imala jednu veliku priliku, ali Mario Pašalić nije uspio da iskontroliše loptu ispred Strakoše.

Albancima su prijetili Modrić i Martin Baturina, ali je jednom lopta otišla pored gola, a jednom je Strakoša bio na vrhuncu zadatka.

Mogla je Albanija da se vrati i potpuno šokira Hrvatsku u 90. minutu. Arber Hodža je dobio nešto više prostora odlično šutirao sa nekih 20 metara, ali je Livaković uspio i to da odbrani.

Nisu odustajali i to im se isplatilo i to na kakav način. Tragičar kod drugog gola Hrvatske Đasula ostao je potpuno sam i zakucao loptu u mrežu Hrvata.