BELGIJA - CRNA GORA 2:0

Čudesni Šarkić i pomiješana osjećanja

Šarkić dominirao u Briselu, Foto: BELGA/SIPA USA/Pixsell

Crna Gora sa dva lica u Briselu – u prijateljskom susretu sa Belgijom naši fudbaleri poraženi su od domaće selekcije sa 2:0. Nikad poraz ne može biti dobar, ali s obzirom na činjenicu da je čuvar mreže “Hrabrih sokolova” Matija Šarkić činio čuda u prvom poluvremenu i spasio naš tim ubjedljivijeg poraza, Robert Prosinečki ima i razloga da bude zadovoljan. Ne samo zbog brilijantnog izdanja 26-godišnjeg golmana Milvola, već i zbog hrabrije i odvažnije Crne Gore u drugom poluvremenu koja je u nekoliko navrata opasno “zaljuljala” Belgijance…

Utisak je, i pored brojnih promašenih šansi “Crvenih đavola”, naš tim jeftino primio golove u Briselu – u 44. minutu grešku crnogorskog veznog reda iskoristio je Kevin De Brujne, a pokvario je utisak i gol Leandra Trosara sa bijele tačke u posljednjim trenucima meča.

Iako je Domeniko Tedesko odlučio da u izostavi iz protokola Romelua Lukakua, te na klupi ostavio Žeremija Dokua, Aksela Vicela i Leandra Trosara, Belgija je i sa mladim, poletnim timom koji je predvodio Kevin De Brujne svezala u čvor crnogorski tim u prvih 45 minuta. To najbolje potvrđuje i podatak da Hrabri sokolovi u prvih 45 minuta nijesu uspjeli da upute udarac ka golu domaćina, a prvi korner izveli u 37. minutu.

Sa druge strane, Matija Šarkić imao je pune ruke posla i do 44. minuta branio sve što se može, ali i ne može odbraniti – inspirisan da zablista blistavim sjajem u zemlji gdje je golmanski stasao (prošao akademiju Anderlehta), naš čuvar mreže bio je bez premca najraspoloženiji crnogorski reprezentativac. Nekoliko puta je golman Milvola bio kao na strelištu – odbranio je dva zicera Janiku Karasku, jedan Luju Opendi, a uspio i da neutralizuje pokušaje Kevin De Brujnea sa distance.

Do brojnih šansi Belgijanci su dolazili kroz pas igru, bio je to stravično brz tempo lopte za naše reprezentativce koji su uvijek bili sporiji za korak od poletnih fudbalera domaćeg tima. Međutim, i kada je u određenim momentima dobila priliku da gradi igru iz posljednje linije tima Crna Gora je često griješila i upravo tako primila gol – Edvin Kuč nije poslao dovoljno snažan pas ka Šarkiću, golman Hrabrih sokolova istrčao ispred Opende, ali je lopta stigla do De Brujnea koji je na svom jubileju, 100. utakmici u dresu sa državnim grbom pogodio nebranjenu mrežu sa 25 metara.

Probudila se Crna Gora na startu drugog poluvremena, dok je u međuvremenu selektor Belgijanaca Domeniko Tedesko napravio čak šest izmjena i, između ostalih, uveo u igru vedetu Mančester sitija Žeremija Dokua i fantastičnog vezistu Arsenala Leandra Trosara.

Prvi šut na utakmici “Sokoli” su uputili u 47. minutu – pokušao je Jovetić. Kapiten crnogorske reprezentacije je potom izborio prekid na 18 metara, ali mu je solidno izveden slobodnjak zaustavio golman Koen Kastels. Zaprijetio je glavom, doduše daleko od gola, Milutin Osmajić, a onda je Šarkić nastavio da briljira i ukrotio loptu Maksima De Kajpera.

Milimetrima daleko je Crna Gora bila od izjednačenja na “Boduenu” u 60. minutu. Vezista Budućnosti Miloš Brnović uputio je dugu loptu ka zadnjoj liniji domaćina, a to je bio znak za Milutina Osmajića da svoje fizičke sposobnosti stavi u puni pogon, pregazio je snažni Nikšićanin Aksela Vicela, šutirao iskosa sa desne strane, ali se Kastels dovoljno ispružio da vrhovima prstiju izbaci loptu u korner.

Bio je to period, preporođene, nove Crne Gore, trenuci dominacije u Briselu – opasno je zaprijetio i Nikola Krstović (udarac napadača Leća izblokiran), a onda je i Vladimir Jovović snažno, ali neprecizno poslao loptu preko gola nakon što je odličan posao uz desnu aut liniju odradio Brnović.

Postepeno je mijenjao i Robert Prosinečki, a Crna Gora hrabro držala linije visoko na polovini domaćeg tima. U posljednji čas su defanzivci Belgije izblokirali Krstovića koji je sa lijeve strane “tražio” kontra ugao te izazvao apluze stotinjak naših navijača na “Boduenu”.

Poslije “vatrenih” 20 minuta u kojima se igralo čvrsto i brzo dolazilo do protivničkih šesnasteraca, Belgijanci su uspjeli da uspostave kontrolu na sredini terena, u pojedinim momentima izgledali rezervisano, svjesni da ih za devet dana očekuje veliko takmičenje.

“Klizio” je susret u prihvatljivih 1:0 za domaćina, a onda je u samom finišu utakmice stigao i drugi gol Belgijanca – jedanaesterac je skrivio Dušan Bakić (sapleo Dokua), a u gol ga pretvorio Leandro Trosar. Nije baš Šarkić mogao i to da obrani…

Sve u svemu, nakon pobjeda nad Bjelorusijom (2:0) i Sjevernom Makedonijom (1:0), prvi poraz Crne Gore u eri Roberta Prosinečkog, ali nipošto za veliku brigu, znajući da su Belgijanci jedna od “nagaznih mina” na predstojećem Evropskom prvenstvu.

Već u nedjelju novi test za “Sokole”, pod Goricom stiže još jedan učesnik Eura – Gruzija.

BELGIJA – CRNA GORA 2:0 (1:0)

BRISEL – Stadion: Kralj Boduen. Gledalaca: 19.246 GOLOVI: 1:0 Kevin De Brujne 44′, 2:0 Leandro Trosar (pen.) u 90. minutu. Žuti karton: Miloš Brnović (Crna Gora), Stefan Mugoša (Crna Gora). Crveni karton: Miloš Brnović (Crna Gora) u 88. minutu. Sudija: Kristofer Karlson (Švedska). Pomoćnici: Mikael Halin (Švedska) i Markus Kilte (Švedska). Žuti kartoni:

BELGIJA: Koen Kastels, Tomas Menije (od 46. Timoti Kastanj), Zeno Debast, Vout Fae (od 46. Aksel Vicel), Maksim De Kajper, Artur Vermeren, Amadu Onana (od 46. Orel Mangala), Kevin De Brujne (od 46. Leandro Trosar), Johan Bakajoko (od 46. Dodi Lukebakio), Janik Karasko (od 46. Žeremi Doku), Luj Openda.
Selektor: Domeniko Tedesko

CRNA GORA: Matija Šarkić, Marko Vešović (od 70. Marko Vukčević), Slobodan Rubežić, Igor Vujačić, Andrija Vukčević, Miloš Brnović, Edvin Kuč (od 61. Marko Bakić), Milutin Osmajić (od 86. Dušan Bakić), Driton Camaj (od 61. Vladimir Jovović), Stevan Jovetić (od 70. Nebojša Kosović), Nikola Krstović (od 86. Stefan Mugoša).
Selektor: Robert Prosinečki