LIGA EVROPE / OSMINA FINALA

KARABAG – BAJER 2:2 Karabag, Janković i Vešović stali na korak od senzacije

Nešto više od četiri minuta falilo je fudbalerima Karabaga za koji nastupaju crnogorski reprezentativci Marko Janković i Marko Vešović (odigrali cijeli meč) da naprave najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela sezone u Ligi Evrope.

Azerbejdžanski predstavnik vodio je sa 2:0 protiv Bajer Leverkuzena na poluvremenu prvog meča osmine finala, međutim u drugom dijelu meča Farmaceuti su stigli do poravnanja (2:2) i to na prilično bolan način za Karabag.

U 26. minutu dogodila se eksplozija na stadionu Tofik Bahramov. Žuninjo je oduzeo loptu smušenoj odbrani gostiju, pretrčao Džonatana Taha i povratnim dodavanjem na nekih 15 metara pronašao Jasina Benziju koji je zakucao loptu pod prečku Farmaceuta.

Nisu se time zadovoljili. Imali su jasan plan kako napasti supermoćni Bajer. Ponovo je oduzeta lopta bila ključ. Igrao se drugi minut nadoknade Leandro Andrade je odličnim dodavanjem uposlio Žuninja koji je iskoristio brzinsku prednost koju ima u odnosu na Taha, potpuno ga pretrčao, a uspio je čak i da “bocne” loptu iznad golmana gostiju, Mateja Kovara, i da potom rutinski smjesti loptu u praznu mrežu.

Sasvim je bilo jasno da će Bajer krenuti svim silama u napad u drugom poluvremenu. Već do 60. minuta Ćabi Alonso je uveo Džeremija Frimponga, Granita Džaku i Florijana Virca. I upravo ovaj posljednji mu je donio smanjene rezultata.

Prekombinovali su fudbaleri Karabaga na svojoj polovini, presing Leverkuzena uspio je da im oduzme loptu koja je došla do Virca koji je efektno pogodio.

I kada je izgledalo da će Bajer doživjeti svoj prvi poraz u sezoni dogodio se Patrik Šik i nevjerovatan karakter koji je u svoje izabranije usadio Alonso. Potpuni pritisak je u finišu meča izvršio lider Bundeslige i u drugom minutu nadoknade se isplatilo. Robert Andrih je centrirao, a na pravom mjestu bio je Šik.