LIGA ŠAMPIONA

Prekretnica

Bajern i PSŽ prvi su četvrtfinalisti Lige šampiona.

Košmarnu sezonu Bavarci su izvukli pravom predstavom u pravom trenutku na dupke punoj Alijanc areni. Kako to obično biva u Evropi i na najvećem fudbalskom nivou, promašaj se skupo plaća. Najbolje to ovog jutra zna junak prvog meča Ćiro Imobile, koji je sinoć kod 0:0 promašio zicer.

Zbog toga ga, uprkos 206 golova u nebeskoplavom dresu, na sva zvona kritikuju navijači rimskog kluba, a neki ga i tjeraju da napusti Olimpiko…

Dvostruka kazna ekspresno je stigla u devet posljednjih minuta prvog poluvremena preko predatora Harija Kejna i neprevaziđenog lisca Tomasa Milera, dok je u nastavku engleski napadač drugim golom stavio tačku na i te stigao do nestvarnog 33. gola u sezoni.

Gorostasni Manuel Nojer 57. put u Ligi šampiona sačuvao je mrežu u svom 136. nastupu, čime je izjednačio rekord legendarnog Ikera Kasiljasa.

Plasmanom u četvrtfinale Tomas Tuhel produžio je svoj život na klupi njemačkog šampiona, pa se sada lakše diše u Minhenu. Nije senzacija da Bajern, čak i nakon poraza iz Rima, eliminiše Lacio, ali je svakako injekcija nasušno potrebnog samopouzdanja koje je itekako nedostajalo Bajernu. Takav će u bliskoj budućnosti biti veoma neugodan protivnik za onaj tim koji ga izvuče na žrijebu.

I dok sve bolnije, iz dana u dan, prolazi kroz činjenični rastanak sa Kilijanom Mbapeom (bez obeštećenja), PSŽ i francuski napadač i dalje na terenu djeluju savršeno homogeno. Za razliku od prethodnih godina, kada je pariški tim pucao od zvijezda i bez opipljivih evropskih rezultata, sada je tim Luisa Enrikea tiho i nenapadno stigao među osam najboljih evropskih ekipa.

Nakon pobjede 2:0 na Parku prinčeva, PSŽ je sinoć osvojio i San Sebastijan (1:2), gdje je Mbape dva puta razoružavao nedorasli, ali simpatični Real Sosijedad i na kraju ga ispratio iz evropskog elitnog takmičenja. Prvi gol na dalju stativu, doslovno je pocijepao mrežu, a drugi na prvu stativu – sve što treba da znate o tome kakva je igračica 25-godišnja zvijer.

Kapiten je tako stigao do 34. gola u sezoni (šest u Ligi šampiona) u isto toliko odigranih utakmica, uz sedam asistencija. I dok će predstojeći mjeseci poslužiti kao oproštaj nakon šest zajedničkih godina pred odlazak u Real Madrid, upravo bi rasterećenost i neopterećenost Svetaca mogla da predstavlja veliki problem budućem suparniku.

PSŽ dominira Francuskom, ali to previše ne impresionira ljubitelje fudbala, a ni njegove pristalice. Zato je četvrtfinale respektabilan rezultat, a vidjećemo koji su konačni dometi preobraženom bogatašu iz “grada svjetlosti”.

Zato je zajednički imenitelj Bajernu i PSŽ-u riječ – prekretnica. Jer, upravo bi krupan evropski korak mogao da usmjeri njihovu sezonu u neočekivano-pozitivnom pravcu.