EURO 2024 / GRUPA E

SLOVAČKA – UKRAJINA 1:2 Šaparenko kreirao preokret

Šaparenko postiže gol. Foto: Imago/PIXSELL

Fudbaleri Ukrajine su u otvorenom meču pobijedili Slovačku nakon preokreta sa 2:1 i zadržali šanse da se plasiraju u drugi krug Evropskog šampionata. Plavo-žuti, Sokoli i Rumuni sada imaju po tri boda, dok su Belgijanci na nuli, ali Crveni đavoli tek sjutra treba da odigraju meč drugog kola E grupe sa Trikolorima sa Karpata.

Spuštenog garda su krenuli i jedni i drugi, pogotovo Slovaci. Tokom prvih 17 minuta u tri navrata se istakao golman Ukrajine, Anatoli Trubin, koji je stajao na golu umjesto Realovog Andreja Lunjina.

Čuvar mreže Benfike je prvo u 10. minutu nogom odbrani topovski udarac Lukaša Haraslina po zemlji iskosa, zatim u 11. volej Ivana Šranca sa dva metra, da bi u 17 odbio pokušaj Davida Hančka iz slobodnog udarca.

Trubin je međutim kapitulirao u istom minutu. Loše su njegovi saigrači reagovali nakon auta, Haraslin je prebacio fudbal na drugu stativu, gdje je heroj pobjede nad Belgijom u prvom kolu, Šranc, glavom upisao drugi gol na šampionatu.

Zbornaja je prvi put zaprijetila u 28. minutu. Artem Dovbik se oslobodio Milana Škrinijara, ali je Petar Pekarik klizećim startom izblokirao napadača Đirone.

U 34. minutu je desni bek Ukrajine Oleksandar Timčik pogodio dalju stativu.

Igrao se 43. minutu kada je Oleksandr Zinčenko iz slobodnog udarca, bočno, gađao u bliži ugao, Martin Dubravka odbio.

Prvo poluvrijeme zatvorio je udarcem sa ivice šesnasterca Haraslin. Trubin je bio oprezan.

Slovački sokoli su se povukli u nastavku što im se obilo o glavu.

Heroj Ukrajine bio je Mikola Šaparenko. Prvo je u 54. minutu, otvorio stopalo nakon ubacivanja po zemlji Zinčenka i poravnao na 1:1, da bi u 80. minutu poslao dugu loptu za Romana Jaremčuka, napadač Valensije se ubacio između statičnih Škrinijara i Dubravke i preokrenuo rezultat.