EURO 2024 / GRUPA C

SLOVENIJA – SRBIJA 1:1 Jović u posljednjoj sekundi za spas Orlova

Jović pronašao put do mreže, Foto: IMAGO/Bernd Feil/M.i.S./IMAGOSPORT/PIXSELL

Fantastična utakmica u Minhenu! Regionalni derbi završen je bez pobjednika: Slovenija – Srbija 1:1! Bodom svakako mora biti zadovoljniji Dragan Stojković Piksi, s obzirom da je njegova ekipa bila pred ambisom eliminacije i u posljednjem napadu, bukvalno u zadnjoj sekundi uspjela je da dođe do pogotka preko rezerviste Luke Jovića. Napadač Milana se najbolje snašao u šesnastercu nakon kornera Ivana Ilića.

Za Slovence, nakon remija sa Danskom, nova podjela bodova, a imali su prednost od 69. minuta nakon što je Žan Karničnik izveo nekoliko brilijatnih poteza i akciju krunisao pogotkom.

Podjela bodova je na kraju možda i najrealniji rezultat. Pet prilika nije uspio da iskoristi Aleksandar Mitrović, mada se tresao i okvir gola Srbije nakon udarca Timija Elšnika.

Nije Srbija briljirala, tvrdoglavi Piksi je opet šarao sa sastavom, ali rezultatom Orlovi moraju biti zadovoljni znajući da i dalje drže sve u svojim rukama.

Iako nije bilo golova, sadržajno prvo poluvrijeme u Minhenu! Dragan Stojković Piksi napravio je tri izmjene u odnosu na meč sa Engleskom. Ovoga puta od starta kapiten Dušan Tadić umjesto Sergeja MilinkovićaSavića, takođe, Ivan Ilić je dobio šansu prije Nemanje Gudelja, dok je povrijeđenog Filipa Kostića očekivano zamijenio Filip Mladenović.

Matjaž Kek ništa nije mijenjao, iako su Slovenci sa klupe pokrenuli tim u osvajanju velikog boda protiv Danske (1:1).

Prvu šansu imala je Slovenije, kada se u 8. minutu Jan Mlakar izborio za poziciju između Mladenovića i Strahinje Pavlovića, solidno je šutirao fudbaler Pize, ali je odlično bio postavljen Predrag Rajković.

Srbija je prvi put zaprijetila u 27. minutu, mada je pokušaj Dušana Vlahovića dosta lako odbranio Jan Oblak, opasniji je nakon kornera bio pokušaj Aleksandra Mitrovića, ali golgeter Srbije nije baš najbolje zahvatio loptu ispred prve stative.

Slovenci su fenomenalni skijaši, a disciplinu slaloma je u Minhenu demonstrirao TimiMaks Elšnik! Vezista Slovenije je odigrao “dupli pas” sa Sašom Lukićem, odbila se lopta na desnu nogu fudbalera Olimpije koji šutira snažno, a stativa spašava Orlove! “Odbijanac” je stigao do Benjamina Šeška, ali iz teške pozicije šalje loptu preko gola.

Do kraja poluvremena raspamsala se borba, pa je u 42. minutu Srbija imala svoju najbolju šansu kada je Mitrović zagradio Žana Karničnika, izborio se za šut sa pet metara, ali odlično Oblak je ušao u udarac najefikasnijem strijelcu u istoriji srpskog nacionalnog tima.

U prvih pet minuta drugog poluvremena nekoliko centimetara su reprezentativci Srbije bili daleko od pogotka. Prvo kada je Dušan Tadić dobio loptu tamo gdje je najopasniji, na 20-ak metara od protivnčkog gola, odlično je spustio loptu za Mitrovića, ali stameni napadač nije uspio da savlada Oblaka.

Potom je Jaka Bijol nespretnom intervencijom umalo pogodio sopstvenu mrežu, da bi Mitrović i nakon četvrte šanse ostao “kratkih rukava” – glavom je šutirao preko gola, centrirao mu je Živković.

Prvi put u drugom poluvremenu Slovenci su zaprijetili u 59. minutu preko svog najtalentovanijeg reprezentativca – Benjamina Šeška! Napadač Lajpciga je šutirao sa 20-ak metara, ali je Rajković rutinski izbacio loptu u korner.

Uslijedile su i prve taktičke promjene selektora. Izveo je Stojković iz igre Vlahovića i Lukića, šansu su dobili Luka Jović i MilinkovićSavić, dok je Kek pojačao veznim red Gorencom Stankovićem.

I onda u 69. minutu predstava u režiji Žana Karničnika! Zvanično najbolji igrač slovenačke lige je 90 odsto poslao odradio sam, oduzeo loptu rivalu, povukao kontra-napad, ušao u sredinu i odigrao pas za Elšnika, a onda poput najubojitih napadača nastavio da trči ka srcu peterca Srbije i dobio pravovremenu loptu za eksploziju slovenačkih navijača u Minhenu! Spektakularan potez iskusnog, 29-godišnjeg desnog beka.

Samo tri minuta kasnije Srbija je morala do izjednačenja, ali Mitrović nije iskoristio ni svoju petu izglednu šansu! Odlično je centrirao najbolji pojedinac Orlova Živković, popularni Mitrogol sa peterca bukvalno “polomio” prečku, mada ga je omeo i junak Slovenaca Karničnik koji je zakačio loptu na putu ka golu.

Očekivano su Slovenci u nastavku meča odlučili da brane stečenu prednost, Srbija, odnosno Piksi Stojković novim izmjenama pokušao da razdrma tim, ali nije išlo – bez tečne akcije, bez završnog pasa, Srbija je uspjela samo da zaprijeti preko Lazara Samardžića udarcem sa 16 metara, ali neprecizno.

Izgledalo je da su Orlovi pred eliminacijom, ali u praktično posljednjem napadu pojavio se Luka Jović! Svi igrači Srbije napunili su šesnasterac, korner odlično izveo Ilić, a često osporavani napadač Milana dovoljno dobro je zahvati loptu glavom koju je Oblak ispratio samo pogledom.

Eksplozija u Minhenu navijača Srbije, s obzirom da su Orlovi praktično bili pred eliminacijom, a u posljednjem kolu igraće sa Danskom, dok će rival Sloveniji biti favorit grupe – Engleska!