EURO 2024 / GRUPA B

ŠPANIJA – HRVATSKA 3:0 Crvena furija sve pogodila u prvom poluvremenu i ugasila Vatrene

Fudbalska reprezentacija Španije slavila je protiv selekcije Hrvatske na startu grupe B Evropskog šampionata i to sa ubjedljivih 3:0.

Crvena furija agresivnije je ušla u meč i u prvih 10 minuta jako pritisla Vatrene, doduše bez konkretne prilike. Poslije toga težište igre prebačeno je na drugu polovinu, ali ni Hrvatska nije uspjela da zaprijeti.

Utakmica se “otključala” u 29. minutu. Poslije izgubljene lopte Hrvata Španci su krenuli u brzu tranziciju, a Fabijan Ruiz je uposlio Alvara Moratu koji je izašao sam pred golmana Dominika Livakovića i lako zatresao mrežu trećeplasirane ekipe sa prošlog Mundijala.

Bukvalno u sljedećem minutu do izjednačenja je mogla Hrvatska. Mateo Kovačić je odlično povukao, došao do 15 metara od gola rivala, ali njegov slab udarac Unai Simon je lako ukrotio.

Rasplamsala se borba na travnjaku Olimpijskog stadiona u Berlinu i već u 32. minutu bilo je 2:0. Fabijan Ruiz je nanizao dva, tri igrača protivničkog tima i precizno pogodio.

Kao i poslije prvog tako su Hrvati odmah uzvratili sa velikom prilikom i poslije drugog pogotka Crvene furije. Marcelo Brozović je šutirao sa 16 metara precizno u ćošak, ali je Simon ponovo bio spreman na udarac veziste Al-Nasra.

U 42. minutu Hrvatska je bila najbliže pogotku. Lovro Majer je centrirao, sa druge stative je oštro pokušao Joško Gvardiol, a njegov udarac je pokušao u mrežu da sprovede Ante Budimir, ali je zakasnio za djelić sekunde napadač Osasune.

I onda potpuni šok za izabranike Zlatka Dalića. U drugom minutu nadoknade prvog poluvremena Lamin Jamal je centrirao, a lopta je pala na peterac gdje ju je sačekao potpuno sam Dani Karvahal između dva štopera hrvatske reprezentacije i pogodio za ogromnih 3:0 i praktično pobjedu već u tom momentu.

Drugo poluvrijeme je počelo sa opasnim napadima Hrvatske, ali i velikom šansom Španije. Igrao se 52. minut, Pedri je povukao odlično, spojio Lamina Jamala sa golom, ali se Barselonin tinejdžeru ispriječio golman Livaković. Jamal je inače danas postao najmlađi debitant ikad na Evropskim prvenstvima.

Samo tri minuta kasnije još jednu veliku priliku propustila je Hrvatska. Kovačić je ubacio na pet metara odakle su Španci odbili loptu Budimiru, ali pravo na nogu Josipa Stanišića koji je jako šutirao, ali je njegov udarac zaustavio Mark Kukurelja.

U nastavku akcije glavom je prvo pokušao Budimir, a onda je Unai Simon sklonio loptu sa glave Andreju Kramariću i tako vjerovatno spriječio siguran gol, s obzirom da je napadač Hofenhajma bio na pola metra od gola.

Na 10 minuta do isteka regularnog toka Vatreni su mogli do makar utješnog pogotka. Majer je ukrao loptu neopreznom Simonu, dodao do rezerviste Bruna Petkovića koji je ostao sam pred praznom mrežom Španije, ali ga je sa leđa srušio Rodri i svjesno napravio penal.

Ispostavilo se to kao dobra odluka. Upravo je Petković uzeo da izvede kazneni udarac, ali mu je Simon odbranio. U nastavku akcije lopta se odbila do Ivana Perišića koji je asistirao Petkoviću koji u tom momentu pogađa, ali tu se uključuje VAR.

Gol je poništen zato što je Perišić ranije ušao u kazneni prostor Španije, a Hrvati su imali zamjerke smatrajući da je golman Simon izašao sa gol linije prije udarca Petkovića.