EURO 2024 / GRUPA B

ŠPANIJA – ITALIJA 1:0 Ples La rohe, Kalafiori tragičar

Klasik, sudar dvije škole, dva shvatanja fudbala, španskog plesa i insistiranja na posjedu i klasičkog italijanskog katenaća. Crvena furija je na kraju prekrila Azure, sasvim zasluženo 1:0 i obezbijedila plasman u osminu finala Evropskog prvenstva.

Italija će u poslednjem kolu u direktnom duelu sa Hrvatskom odlučivati drugog putnika iz B grupe u nokaut fazu, a ekipi Lućana Spaletija odgovaraće i remi.

Koliko je pobjeda Španije zaslužena i koliko je mogla biti ubjedljivija govori činjenica da su fudbaleri sa Čizme jedini šut u okvir gola ubilježili u 85. minutu, kada je Rikardo Kalafiori petom iz teške pozicije pokušao da savlada Unai Simona. Naravno, nije bilo opasnosti po gol Španaca.

Na kraju je bilo 21-3 u šutevima u korist fudbalera sa Pirineja, 9-1 u okvir gola.

Dominirali su Crveni od starta.

Niko Vilijams je na desnoj strani do ludila dovodio Đovanija Di Lorenca.

Već nakon minut i 25 sekundi tamnoputi Baskijac je centrirao, Pedri šutirao glavom, Donaruma izbacio preko prečke.

U 10. minutu je Alvaro Morata centarirao na na drugu stativu, Vilijams glavom šutirao pored gola.

Lamina Jamal je u 24. “promiješao” odbranu Azura, dodao loptu Morati, morao je napadač Atletika da ode iskoso, Donaruma je dobro skratio ugao i odbranio.

Điđi se istakao i minut kasnije. Vezista Pari Sen Žermena Fabijan Ruiz je poslao “raketu” sa 28 metara pod prečku, njegov klupski drug odbio.

La roha je u prvom poluvremenu imala devet šuteva, četiri u okvir gola, a Italijani samo jedan na gol i to u prvom minutu sudijske nadoknade vremena, kada je pokušao Federiko Kijeza.

U 51. minutu Mark Kukurelja je pronašao Pedrija, koji je sa sedam metara šutirao pored stative.

Visio je gol u vazduhu i konačno se mreža aktulenog šampiona zatresla u 55. minutu. Vilijam je centrirao, Morata zakačio loptu, zatim Donaruma odbio, ali je nažalost po Azure, Kalafiori ubacio u svoj gol.

Crvena furija je nastavila da raznosi sve pred sobom. Donaruma je mora da interveniše nakon “bombe“ Morate u 58. minutu. Španci su dobili korner, Robin Le Norman šutirao glavom, a Andrea Kambjazo mora da vadi loptu sa gol linije.

Na isteku 70. minuta, Vilijams je iskosa sa 15 metara gađao suprotni ugao i pogodio prečku.

U 91. minutu je rezervista Ajoze Perez nakon prodora po lijevom boku gađa bliži ugao, Donaruma odbranio. Identičan razvoj događaja istih aktera viđen je minut kasnije.