Upoznajte golgetera Druge lige: “Nedostaje mi japanska kuhinja, ali uživam u Crnoj Gori”

Takeru Komija. Foto: FSCG

U crnogorskom klupskom fudbalu od stranaca već desetak sezona dominiraju – Japanci. I to ne u epizodnim ulogama, već je riječ o mladim igračima koji radnom etikom i brzinskim sposobnostima uglavnom odskaču od naših fudbalera i nerijetko prave razliku na terenima od Prve, preko Druge do lige regija…

Samo ćemo vas podsjetiti na neke – Masato Fukui, Kohei Kato, Noboru Šimura, Taku Išihara, Keita Suzuki, Rijota Noma fudbaleri su iz “Zemlje izlazećeg sunca” koji su ostavili snažan pečat u Crnoj Gori i preko našeg fudbala izgradili respektabilne karijere.

U tekućoj sezoni glavna japanska faca u Crnoj Gori je Takeru Komija! Napadač Podgorice je uz kapitena Bokelja Dejana Pepića, najbolji strijelac drugoligaškog karavana – sedam pogodaka nakon 11 kola. Međutim, 22-godišnji ofanzivac, koji je ranije nastupao i za Jezero, ističe za LOB SPORT da nije zadovoljan.

“Ne, nijesam. Zato što sam u nekoliko navrata promašio dobre šanse. Pretvarati šanse u gol i postizati golove konstantno je neophodnan kvalitet za dobrog napadača”, poručuje Komija, a na pitanje kojom golgeterskom brojkom bi bio zadovoljan – odgovara:

“Moj glavni cilj je da postigne 20 golova! Ili čak više.”

Podgorica ima najubojitiji tim u Crnoj Gori! Tako barem govori tabela. Fudbaleri u žutim dresovima postigli su 23 gola, tri više od lidera Druge lige Bokelja, efikasniji su i od aktuelnog šampiona – Budućnosti. Ekipa je druga na tabeli sa ciljem da povrati prvoligaški status izgubljen pretprošle sezone.

“Svakako da vjerujem da ćemo ispuniti naš cilj, a to je da klub opet igra Prvu ligu. Mislim da ćemo uspjeti”, rekao nam je Komija.

Naredna tema su crnogorski fudbaleri…

“Veoma su snažni i visoki, to su bile moje prve impresije po dolasku u Crnu Goru. U individualnim borbama su veoma dobri.”

Sa Dalekog istoka Takeru Komija preselio se u srce Balkana sa istom namjerom kao i zemljaci…

“Glavni razlog zbog koje sam ovdje jeste što želim da igram fudbal u Evropi. Pored toga, naučio sam da postoji širok spektar opcija za napredovanje na individualnom planu”, poručio nam je ofanzivac koji nije jedini Japanac u Podgorici – tu je i Šunija Ueda.

U međuvremenu, razgovor je izašao iz sportskih, odnosno fudbalskih okvira, pa smo pitali Komiju šta radi u Crnoj Gori, kad ne igra (ne trenira) fudbal.

“Volim Crnu Goru. Obožavam da provodim vrijeme u prirodi, a ovdje je priroda jako lijepa. Takođe, volim da provodim vrijeme sa prijateljima u kafeima, preferiram i izlete”, rekao je golgeter Podgorice a na pitanje da li mu nedostaje japanska kuhinja instant odgovara:

“Mnogo mi nedostaje. Svaki dan želim da je jedem.”

Brzina, odlična koordinacija pokreta i savršena tehnika su karakteristike koje krase kvalitetne japanske fudbalere. Ipak, naš sagovornik oduševljen je načinom na koji igra engleski superstar – Hari Kejn. Priznaje Komija da mu je nekadašnji golgeter Totenhema, a sada minhenskog Bajerna uzor.

“Mislim da on imao najbolji šut na svijetu. Odnosno, smisao za gađanje gola. Uspijeva da zadrži loptu i kada se nađe u duelu sa nekoliko protivničkih fudbalera i pri tome napravi odlučujuće dodavanje. Želim da budem kao on, ne samo zbog broja golova koje postiže, već i činjenice da prijeti golu na razne načine.”

Rodni grad Takerua Komije je Nišinomija, poznat po čuvenom japanskom bejzbol klubu Hanšin Tajgersima čiji je dom Košein stadion – arena kapaciteta i do 80 hiljada mjesta.

“Iskreno, rijetko gledam bejzbol. Ali, nedostaje mi dom. Volim svoju porodicu, nedostaju mi, ali ne osjećam se usamljeno u Crnoj Gori.”

Standings provided by Sofascore