EURO 2024 / GRUPA F

TURSKA – GRUZIJA 3:1 Turci dalekometnom paljbom probili odbranu rivala

U fantastičnoj utakmici prvog kola grupe F reprezentacija Turske je sa 3:1 savladala Gruziju nošena frenetičnom podrškom sa tribina čuvenog Vestfalena u Dortmundu.

Možda i ne tako atraktivan meč po imenima bio je itekako zanimljiv. Već u 10. minutu vidjeli smo prvu šansu. Pravu bombu ka golu Gruzina ispalio je Kan Ajhan, ali stativa je spasila debitanta na Evropskim prvenstvima.

Uzvratili su bukvalno par sekundi kasnije. Dobro je šutirao Anzor Mekvabišvili, lopta je pogodila jednog defanzivca Turske, nezgodno se odbila i zamalo prevarila golmana Turske Merta Gunoka koji je uz dosta muke loptu poslao u korner.

Meč se “otvorio” u 25. minutu. Poslije centaršuta i intervencije odbrane Gruzije lopta je pala savršeno na volej Mertu Mulduru koji pogađa savršeno mrežu i postiže jedan od najljepših golova ovog šampionata.

Samo dva minuta kasnije Turci su ponovo zatresli mrežu rivala, ali je napad Baris Alper Jilmaz bio u milimetarskom ofsajdu.

Kao da je to probudilo Gruzine i dalo im dodatnu snagu. Sedam minuta poslije vodećeg gola Turske stiglo je izjednačenje. Giorgi Kočorašvili je centrirao po zemlji, a potpuno sam pred golom Turaka ostao je Georges Mikautadze koji je rutinski poslao loptu u mrežu.

Tri minuta kasnije već je Gruzija mogla i do preokreta. U velikoj prilici je bio strijelac gola Mikautadze nakon tropotezne akcije, ali lopta odlazi preko gola.

Prvu opasnost u drugom dijelu igre vidjeli smo u 57. minutu. Hakan Čalhanoglu je raspalio sa više od 20 metara iz slobodnog udarca, ali je Giorgi Mamardašvili uspio da skrene loptu.

Bio je to uvod za još jedan prelijep gol Turaka. U 65. minutu Arda Guler, fudbaler Real Madrida, ostavljen je sa više od 20 metara iskosa potpuno sam i fenomenalno pogodio od stative dalji ugao gola nemoćnog Mamardašvilija.

Sve je prštalo na terenu Vestfalena. Već u 70. minutu šansa o kojoj će Gruzini dugo, dugo pričati. Poslije par dobrih poteza Kočorašvili je izašao sam pred golmana Gunoka, ali je prečka spasila tursku reprezentaciju.

Pitanje pobjednika i definitivno je moglo da bude riješeno u 87. minutu. Zeki Čelik je precizno ubacio, glavom je pokušao Jusuf Jazidži, ali je njegov udarac odbranio Mamardašvili.

Veliku priliku da dođu do ogromnog boda na startu Evropskog prvenstva Gruzini su imali u trećem minutu sudijske nadoknade. Hviča Kvarachelija je centrirao, lopta je pala na pet metara, ali su Budu Zivzivadze i Kočorašvili zasmetali jedan drugome i promašili cijeli okvir iz te neposredne blizine.

Nastavio se pritisak. U šestom i posljednjem minutu sudijske nadoknade najveću šansu na meču je imala Gruzija. Čak je i golman Mamardašvili otišao u kazneni prostor, a Kvarachelija je centrirao. Lopta je nezgodno pala u peterac i zatresla stativu. U nastavku akcije se odbila na par metara od gola uslijedio je šut jednog igrača Gruzije na prazan gol, s obzirom da se golman već bacio, ali je štoper Samet Akajdin spasio Turke.

Poslije kornera koji je uslijedio lopta se odbila Keremu Akturkogluu koji se stuštio ka praznom golu Gruzije i neuhvatljivo odveo Tursku ka prvoj pobjedi na prvenstvu.