EURO 2024 / GRUPA E

Ukrajina počela kasno da igra, Rumuni i Slovaci bez rizika

Fudbaleri Belgije izborili su osminu finala Evropskog prvenstva – doduše sa drugog mjesta. Crveni đavoli su remizirali sa Ukrajinom koja je ovakvim raspletom u grupi E i definitivno eliminisana – 0:0.

Iz ove grupe dalje će još kao prvoplasirani Rumuni i kao trećeplasirani Slovaci.

Za oba tima ovo je bio jako važan susret. Ipak, u prvom poluvremenu ponudio je malo.

Prvi su zaprijetili Belgijanci i to u sedmom minutu. Kevin de Brujne je jednim dodavanjem u svom stilu presjekao odbranu Ukrajinaca, a Romelu Lukaku se probio kroz dva defanzivca, došao do lopte, ali je loše šutirao u situaciji jedan na jedan.

Uzbuđenja nije bilo sve do samog finiša prvog dijela igre. U 42. minutu Roman Jaremčuk je ubacio loptu na pet metara od gola Belgije, ali je za pola koraka zakasnio Artem Dovbik.

U prvom minutu sudijske nadoknade ovog dijela igre De Brujne je oprobao udarac sa ivice kaznenog prostora, ali je taj udarac relativno lako ukrotio golman Anatolij Trubin.

Belgija je agresivnije otvorila i drugo poluvrijeme. Međutim, nisu uspijevali da zaprijete Trubinu – sve do 65. minuta. Lukaku je pokušao svojim karakterističnim prodorom da postigne gol, ali je njegov šut iskosa sa desne strane lako zaustavio golman Ukrajine.

U 73. minutu odličan šut je uputio Janik Karasko, ali je Trubin i to odbranio.

Ukrajinci su shvatili u finišu da moraju krenuti ofanzivnije, s obzirom da im rasplet u grupi do tog momenta nije išao na ruku. Prvu nešto ozbiljniju priliku za Ukrajinu imao je Dovbik u 79. minutu, ali je lopta pogodila samo spoljni dio mreže.

Definitivno najveću priliku na meču imali su u 82. minutu. Ruslan Malinovski je izveo korner i pokušao direktno da pogodi, ali je Koen Kastels izvadio loptu praktično sa gol linije.

Totalna ofanziva Ukrajine otvorila je prostor za kontre Belgije. Jedna takva dogodila se u 87. minutu, ali je Joan Bakajoko bio zamalo neprecizan.

Nova velika prilika za Ukrajinu dogodila se u prvom minutu nadoknade, šutirao je Georgij Sudakov, ali je odbranio Kastels.

U drugoj utakmici između Slovačke i Rumunije dogodio se očekivan ishod – remi. Konačni rezultat je bio 1:1, a oba tima su sa ovakvih ishodom zadovoljna s obzirom da idu u nokaut fazu.

Prva šansa na ovoj utakmici viđena je u 11. minutu. Poslije kratke kombinacije Andrei Raciju je opasno šutirao, golman Slovaka Martin Dubravka samo kratko odbio, ali je cijelu loptu iz neposredne blizine preko gola prebacio Janis Hađi.

Mreže su mirovale sve do 24. minuta. Prvi gol na ovoj utakmici, a i cijelog današnjeg programa bio je djelo Slovaka. Iskusni Juraj Kucka je odlično centrirao, a Ondrej Duda glavom pogodio dalji ugao.

Rumuni se nisu predali i samo 13 minuta kasnije došli do poravnanja. David Hancko je oborio Hađija bukvalno na granici kaznenog prostora, a poslije provjere iz VAR sobe su sugerisali glavnom sudiji Danijelu Ziberu da je penal.

Njemac je bez razmišljanja dosudio kazneni udarac, a vrlo siguran izvođač bio je Razvan Marin.

U 60. minutu ozbiljan pljusak sručio se na Frankfurt, a kao da je to dodatno motivisalo fudbalere i jednog i drugog tima – u samo pet minuta viđene su četiri ozbiljne prilike na obje strane.

Rumuni su prvi zadali udarac. Sa ivice kaznenog prostora Razvan Marin je oštro šutirao, Dubravka samo odbio, a u nastavku napada sa lijeve strane iskosa Denis Draguš je pokušao efektno da plasira loptu u dalji ugao, ali je ona otišla tik iznad prečke Slovaka.

Kako je kiša pojačavala tako su se kreirale i opasne prilike za Slovačku. David Strelec je odlično šutirao u 64. minutu, lopta prošla kroz noge Raduu Dragušinu, ali je Florin Nica odlično odreagovao i zaustavio ovaj udarac. Samo par sekundi kasnije Lukas Haraslin je odlično šutirao, ali je njegov udarac završio samo nekoliko centimetara pored gola Rumuna.

To je bila ujedno i posljednja prilika na ovom meču. Potpuno se ugasila utakmica i vidjelo se da ni jedni, a ni drugi jednostavno ne žele da rizikuju.