VREMEPLOV: Delibašić Kamikaza u 91. za najveći uspjeh reprezentacije

Istorijski momenat (Foto: Press Association/PIXSELL)

Kamikaza pogodak Andrije Delibašića u sudijskoj nadoknadi vremena za remi 2:2 sa Engleskom pod Goricom i odlazak u baraža za Evropsko prvenstvo u Ukrajini i Poljskoj te podgoričke večeri 7. oktobra 2012. najveći su podvig u istoriji fudbalske reprezentacije Crne Gore.

Uzeli su Hrabi sokoli u tim kvalifikacijama bod Englezima na Vembliju, ali su u revanšu Ostrvljani bili motivisini i “nabrijani”.

Crna Gora je put ka Ukrajini i Poljskog počela pod komandom Zlatka Cica Kranjčara. Bila je to prava ratnička ekipa, minimalnim rezultatima 1:0 su Mirko Vučinić i drugovi uspjeli da savladaju Vels i Švajcarsku kod kuće, kao i Bugarsku u Sofiji, nakon čega je uslijedio remi sa Englezima na Vembliju (0:0) i protiv tradicionalno pod Goricom neugodne Bugarske (1:1).

Nakon poraza u Velsu (1:2) čelnici Saveza su odlučili da smijene Kranjčara pred posljedna dva meča u kvalifikacijama, a kormilo je preuzeo Branko Brnović.

Poraz Švajcaraca u Velsu značio je da je Crvenima potreban bod u duelu sa Gordim albionom kako bi osigurali baraž prije posljednjeg kola i gostavanja u zemlji satova, sira i čokolade.

Nije dobro počelo. Ešli Jang već u 11. minutu i Daren Bent u 31. donijeli su četi Fabija Kapela velikih 2:0.

Crnogorci se nisu predavali. Elsad Zverotić je preciznim udarcem sa 12 metara u posljednjem minutu prvog poluvremena vratio nadu.

U nastavku su naši momci napravili pravu opsadu gola gostiju, dok je odbrana bila bez premca, gorostas Miodrag Džudović je stavio “u džep” jednog od najboljih svjetskih napadača tog vremena Vejna Runija. Džudo je superstara Mančester junajteda bukvalno dovodio do ludila što je kulminiralo isključenjem Runija u 74. minuta zbog nesportskog udaranja našeg štopera.

Taman kada se činilo da će Englezi odoljeti pod Goricom, u prvom minutu sudijske nadoknade, Stefan Savić je centrirao sa desne strane, a Delibašić kao kamikaza, ne brinući za svoje zdravlje, poletio kroz vazduh, glavom zakucao loptu u mreži i sudario se sa stativom za delirijum na tribinama, ali u tijelu Nikšićanina koji je tek nakon velikog slavlja pod naletom adrenalina shvatio da je povrijedio šaku.