CRNA GORA – ČEŠKA 1:4 Fijasko na polupraznom podgoričkom stadionu

Težak poraz Crne Gore od Češke. Foto: Dejan Lopičić/Lob Sport

Fudbalski fijasko doživjela je Crna Gora u prijateljskoj utakmici od Češke pod Goricom – 1:4.

Češka je praktično dominirala, uprkos indirektnim i optimističnim najavama iz tabora, kao i iz redova pojedinih naših medija da će kombinovani gosti, koji imaju sa nama gol razliku 9:0, biti dokučiv protivnik za našu selekciju na putu do sticanja dodatnog samopouzdanja.

Dogodilo se suprotno. Česi su plesali našim najvećim stadionom, otkrivši sve boljke Sokola, koji su samo u jednom trenutku mogli da se spasu potopa. No, on je, objektivno gledano, bio neizbježan pred polupraznim tribinama podgoričkog stadiona.

Krenimo redom.

Napadač Tventea Vaclav Černi od samog starta pravio je nesnosne probleme našoj selekciji i bio nerješiva enigma za defanzivni blok.

Pleli su gosti mrežu oko gola Crne Gore, a u 17. minutu stvorili prvu ozbiljniju priliku. Černi je sjajno prošao sa desne strane pored Žarka Tomaševića i prizemno šutirao. Na sreću, Marko Bakić je uklizao i spasio gol, a potom je dobro reagovao i Matija Šarkić.

Dva minuta kasnije ponovo smo plesali po ivici ambisa. Opet je Černi bio u glavnoj ulozi, proigravši Mojmira Hitila, čiji udarac s desne strane šesnaesterca brani Šarkić.

U međuvremenu je Marko Janković iz slobodnog udarca s oko 20 metara poslao loptu na tribine, a Milutin Osmajić u sljedećem napadu pao u kaznenom prostoru nakon kontakta sa Davidom Zimom. Sudija sa Malte, Metju De Gabrijele, samo je odmahnuo rukom.

U 27. minutu ponovo je Černi otvorio našu odbranu, ovog puta dugom loptom za Hitila, čiji je volej neprecizno završio van okvira gola.

Međutim, minut kasnije nije bilo spasa. David Dudera je s desne strane ubacio loptu u srce našeg šesnaesterca, a Hitil se prikrao između dva štopera i glavom matirao Šarkića za vođstvo – 0:1.

Do odmora Crna Gora nije uspjela ozbiljnije da zaprijeti gostima. Valja pomenuti pokušaj Jankovića, ali ga je blokirao češki defanzivac Jakub Brabec.

U drugom poluvremenu priliku su dobili Andrija Radulović, Stefan Lončar i Vladan Bubanja). Česi su nastavili da igraju svoju igru, a u 51. minutu gol Černija poništen je zbog ofsajda.

Ipak, u 57. minutu gosti su potpisali – 0:2. Vezista Tventea Mihal Sadilek savršeno je pogodio iz slobodnog udarca s oko 20 metara. Šarkić je samo pogledom ispratio let lopte u mrežu…

Uslijedio je ulazak Dritona Cmaja umjesto Marka Bakića, što se pokazalo kao pun pogodak. Svega sedam minuta kasnije igrač Kišvarde opalio je s ivice šesnaesterca u suprotni ugao, projektilom smanjio rezultat i probudio Sokole – 1:2.

Evrogol.

Samo tri minuta kasnije stigla ja idealna prilika za izjednačenje. Radulović je izašao u zicer, šutirao po zemlji, a golman Valcik lijevom nogom odbranio njegov udarac i spriječio izjednačenje, za uzdahe razočaranja na polupraznim tribinama.

I, kako to obično biva u fudbalu, sedam minuta kasnije stigla je kazna. Zima je prošao po lijevoj strani i povratnom loptom pronašao usamljenog Lukaša Provoda, a vezista praške Slavije mirno poslao loptu u mrežu – 1:3.

Naša selekcija do kraja se ljuljala na konopcima. U 83. minutu zicer Hitala odbranio je Šarkić, ali je dva minuta kasnije uslijedio konačni nokdaun.

Napadač Bajer Leverkuzena i češka rezerva Adam Hložek izašao je sam pred golom, još jednom sa sa lijeve strane, i rezantnim udarcem na prvu stativu matirao Šarkića za tačku na i fijaska – 1:4.

Bez sumnje, poraz za jaku glavobolju i užareni alarm u redovima crnogorske reprezentacije uoči tog, toliko puta prethodnih dana pominjanog septembra, kada nas očekuju gostovanje Litvaniji i dvoboj sa Bugarskom kod kuće.

I imperativi pobjede.

• Pogledajte kako je utakmica izgledala kroz tekstualni prenos putem našeg bloga.