ABA LIGA / POLUFINALE

PARTIZAN – BUDUĆNOST 78:67 Plavi mogu da igraju protiv crno-bijelih, ali…

Kamenjaš najbolji u redovima Budućnosti, Foto: ABA liga

Kao da je 11 dana pauze, odnosno od posljednjeg meča (sa Zadrom), izazvalo prašinu na rukama aktera polufinala ABA lige- Plavi su u prvoj utakmici polufinalne serije regionalnog takmičanja poraženi od Partizana u Beogradu rezultatom 78:67.

Imala je Budućnost prazan hod u finišu prve četvrtine, konstantno jurila domaćina koji je bio daleko od svog najboljeg izdanja i uspjela da priđe na -4 u posljednjem minutu. Sudijska trojka (PuklRadojkovićMustapić) je potom nakon promašene trojke Pantera odlučila da dosudi tri bacanja kapitenu Partizana koji je bio stopostotan i riješio meč…

A, stiče se utisak da podgorički sastav odavno nije imao bolju šansu za brejk u beogradskoj Areni. Atmosfera nije bila poput one kada Partizan igra u Evroligi, a ono što je bilo još očiglednije jeste i dosta spora igra aktuelnog šampiona regionalnog takmičenja. Ali, jednostavno, Budućnost to nije znala da iskoristi, jer se takođe, mnogo mučila u napadu.

Borio se tim Andreja Žakelja za svaki posjed, uhvatio dosta lopti ispod protivničkog koša ( 15 ofanzivnih skokova), ali je potpuno zatajio u realizaciji – 37 odsto procenat šuta.

Ledej je kod domaćina ubacio 15 poena, Kaminski 13 (10 u prvom poluvremenu), po 11 Avramović i Panter (0 u prvom poluvremenu). Za Budućnost 14 poena Makundua i 12 skokova, Kamenjaš je ubacio 12 poena uz 13 uhvaćenih lopti, Ferel je dodao 13 poena.

Solidno je crnogorski šampion otvorio duel, poslije sedam minuta igre poveo 12:11 kada se Tanasković prošetao kroz reket domaćina. Izgledalo je da se meč tek zahuktava, ali Partizan serijom 8:0 u finišu prvog kvartala, odnosno nakon trojke Ledeja, odlazi na 22:14. Poslije trojke novog reprezentativca Azerbjedžana, pogodio je sa distance i Avramović, a onda je jedan od najbesmislenijih prekšaja napravio Makundu i poslao na liniju za slobodna bacanja Avramovića za visokih 11 razlike – 27:16. Najviše problema tim Andreja Žakelja trpio je od raspoloženog Kaminskog koji je izrešetao reket Plavih i za 10 minuta potpisao 10 poena (5/5).

Praktično 4 minuta i 20 sekundi košarkaši Budućnosti “držali” su Partizan bez poena u drugoj četvrtini – dobra odbrana, borbenost i požrtvovanje na svakom dijelu parketa doprinjelo je tome. Međutim, Podgoričani takođe nijesu pronašli pravu formulu u napadu, pa su samo sa četiri vezana poena Makundua smanjili na 27:20. Prišla je Budućnost i na -6 kada je prvu trojku, iz četvrtog pokušaja pogodio Megi. Uzvratio je istom mjerom Smit, prve poene pronašao je i Smailagić, pa Kaboklo za velikih +14. Uz zvuk sirene je pogodio Rajt, pa je nakon 20 minuta igre bilo 41:29. Morala je Budućnost da iskoristi dug prazan hod Partizana u napadu, uz činjenicu da je kapiten Crno-bijelih Panter bio na “nuli” u prvom poluvremenu….

Borbu i zalaganje niko nije mogao da ospori košarkašima Budućnosti, ali ništa u napadu nije uspio da uradi Žakeljov tim – promašilvali su se ziceri, često se žurilo, donosile nesmotrene odluke…Sa druge strane, ni Partizan nije briljirao, ali je nakon prvih poena Pantera otišao na +18, odnosno 50:32. Trojkom Tanaskovića i polaganjem Kamenjaša uspjela je Budućnost da smanji na “prijatnijih” -13…Konstantno su Plavi držali visok nivo igre u odbrani, a nakon što je Kamenjaš prekinuo pas neopreznog Avramovića i lansirao Popovića u čisti zicer Plavi su u finišu treće četvrtine prišli na -10, podigli temperaturu u Areni i natjerali Željka Obradovića na tajm-aut. Čudna odluka sudijske trojke (PuklRadojkovićMustapić) nakon što Partizan nije iskoristio napad poslije pauze, praktično su častili domaćina faul u napadu, iako je bilo evidentno da je Pol bio pod faulom…Upravo Pol u sljedećem napadu pogađa jedno od dva bacanja za -9, ali u posljednjoj sekundi treće četvrtine Naneli vraća psihološku prednost Partizanu trojkom za 59:47 pred odlučujućih deset minuta.

Poput druge, tako je počela i posljednja četvrtina, sporo – sa mnogo promašaja na obje strane. Energično zakucavanje Makundua malo je razmrdalo crnogorskog prvaka koji je potom, kao i tokom cijelog meča, propuštao šanse da još više spusti razliku – Popović je izgubio loptu, a Pol promašio trojku. Ali, je u 33. minutu Ferel sa velike udaljenosti izmislio trojku, Partizan izgubio ko zna koji napad, a Makundu NBA zakucavanjem spustio na svega -7. Jurila je jurila i konačno Budućnost prišla rivalu u posljednja dva minuta – Kamenjaš je odgirao maestralnu odbranu protiv Ledeja, a potez reprezentativca Bosne i Hercegovine nagradio je Ferel novom trojkom za 69:65. Na 37 sekundi sudije su “častile” Pantera tri slobodna bacanja nakon što je kapiten Partizana promašio trojku preko Kamenjaša – bio je lider Crno-bijelih stopostotan i na taj način je bukvalno i prelomljena utakmica u beogradskoj Areni.

Propušteno je mnogo šansi, da je iole Budućnost bila kreativnija i efikasnija u napadu svašta je moglo da se dogodi u beogradskoj Areni. Ovako, drugi susret igra se u podgoričkoj Morači 7. maja.