KVALIFIKACIJE ZA OLIMPIJSKE IGRE

Mučenje, ali pobjeda – Crna Gora slomila Kamerun

U timskim sportovima odavno nema unaprijed dobijenih utakmica, a to se najbolje vidjelo na primjeru crnogorskih košarkaša! Nepuna 24 časa nakon fizički iscrpljujućeg meča i bolnog poraza od Brazila, naš nacionalni tim smogao je snage da u teškom duelu za gledanje savlada nepredvidivu ekipu Kameruna rezultatom 70:66!

Prva je to pobjeda izabranika Boška Radovića na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre i na milimetar je od plasmana u razigravanje, jer je teško za očekivati da će afrička selekcija sjutra uspjeti da naudi iskusnom Brazilu. To znači da će “Crvenima” vjerovatno protivik biti domaćin takmičenja i prvi favorit za Pariz – selekcija Letonije.

Bio je to dan kad bukvalno ništa nije išlo našoj selekciji, osjetio se i nedostatak sedmorice standardnih reprezentativaca, tanak roster, ali najbitniji je rezultat – pobjeda Crne Gore.

Prva četvrtina tvrda, odmah je naš tim ušao u bespotrebnu “trku i tuču” sa Kameruncima, što je afrički tim vjerovatno i priželjkivao. Svega četiri puta je Crna Gora poentirala iz igre u prvih deset minuta, a kakvu-takvu razliku napravile su trojke Marka Simonovića i Kendrika Perija.

Konfuzna igra u napadu ekipe Boška Radovića nastavila se i u drugoj četvrtini, a kada je Fabijen Ateba pogodio sa distance za 5:0 (18:21) seriju protivnika, crnogorski selektor bio je prinuđen na tajm-aut. Prvi koš iz igre u drugoj četvrtini “Crveni” su postigli tek nakon šest minuta igre zakucavanjem Marka Simonovića, jedinog raspoloženog reprezentativca u prvom poluvremenu sa 14 poena. Osim pomenutog Kolašinca, svjetla tačka su bila slobodna bacanja – šutirali smo ih 11/11. Totalno van ritma u prvih 20 minuta bili su Petar Popović 0/6, Emir Hadžibegović 0/4, Kendrik Peri 1/7, četiri poena ubacio je Nikola Vučević. Kumulativno, šut iz igre crnogorskih igrača bio je na mizernih 26 odsto! Na poluvremenu 32:29 za Kamerun…

Crna Gora je prava rješenja u napadu pronašla početkom treće četvrtine, serijom 7:0, odnosno poenima Vučevića, Luke Bogavca i novom trojkom Perija, a kada je pomenuti bek SC Derby-a, Bogavac, pogodio u 25. minutu sa distance, naš nacionalni tim prvi put je stekao dvocifrenu prednost – 44:34. I kada je izgledalo da bi “Crveni” mogli da slome afričkog rivala, sami sebi su zakomplikovali situaciju ishistrenim napadima, sa pet izgubljenih lopti, pa je u posljednjih deset minuta bilo 49:42 za Crnu Goru.

U kontra-ritmu je Crna Gora otvorila i posljednjih deset minuta, pa su uporni Kamerunci smanjili na 51:48. Nezadovoljan je bio Radović: “Treba da vodimo 15 razlike, a ne novo”, u nevjerici je govorio selektor na tajm-autu. Uspjeli su “Crveni” da se smire i do važnih poena stigli preko Luke Bogavca koji veže dvije trojke – 60:52. Ipak, imao je i Kamerun odgovor jer je sa distance pogodio Vilijams Narase i spustio na -4 tačno 133 sekunde prije kraja.

Poslije tri promašena šuta sa distance, Crna Gora je dočekala i poklon protivnika, dva slobodna bacanja promašio je Vilijams Narase, a utakmicu na 52 sekunde prije kraja prelomio Peri pogotkom uz faul za 64:57.

U našem timu najefikasniji Marko Simonović sa 18 poena, Luka Bogavac je ubacio 13, Kendrik Peri 12, a Nikola Vučević i Dino Radončić po 11.