VREMEPLOV / BUDUĆNOST ŠAMPION ABA LIGE

Plavo prstenje za istorijske knjige

Na današnji dan prije tačno šest godina, 14. aprila 2018. Budućnost Voli postala je šampion ABA lige.

Regularni dio regionalnog takmičenja Plavi su završili na drugom mjestu iza Crvene zvezde. U polufinalu su riješili Cedevitu 2:1 u seriji, dok je beogradski klub, tada trostruki prvak, preko Mornara takođe 2:1 u seriji stigao do novog finala.

Imali su crveno-bijeli prednost domaćeg terena, ali im je tu prednost Budućnost, na krilima Nikole Ivanovića (20 poena), oduzela 9. aprila 2018. pobjedom u hali Aleksandar Nikolić – 76:80. Dan kasnije Zvezda je odbranila svoj parket (69:59) i izjednačila na 1:1. Međutim, čekala su je dva gostovanja u grotlu Morače, koja nije preživjela.

Najprije je tim Aleksandra Džikića 13. aprila tijesno slavio 78:77 za 2:1, čime je stigao na korak od istorijske titule šampiona. Odmah sjutradan, 14. aprila dogodila se četvrta utakmica u kultnoj podgoričkoj dvorani u nezaboravnoj atmosferi.

Ekipe su se najprije smjenjivale u vođstvu, a Budućnost nakon tri minuta druge četvrtine povela 28:21. Međutim, ekipa Dušana Alimpijevića se vratila i na odmor otišla sa +2 (36:38), a sredinom treće dionice imala lijepu prednost (41:49).

No, u dvoboju preokreta Budućnost je na minut i 17 sekundi prije kraja poravnala – 70:70. Uslijedio je vruć finiš, Morača je proključala, a to uticalo na koncentraciju gostiju, kojima je loptu ukrao Nikola Ivanović i položio loptu od table za 72:70.

Aktuelni prvak nije imao rješenja u napadu. Tribine su eksplodirale, posebno je do potresa oduševljenja došlo na 28 sekundi prije kraja kada se opet Ivanović digao na šut sa distance i savršeno pogodio za 74:70. U tom trenutku je postalo jasno da Budućnost ima priliku za sva vremena, koju jednostavno ne smije da propusti.

Tako je i bilo. Do kraja je znalački odbranila prednost i s konačnih 77:73 te 3:1 u finalnoj seriji postala novi vladar košarke u regionu. Prestenje je konačno zasijalo na rukama plave, kaznene i pobjedničke ekspedicije.

Na tom putu lansirali su je Nemanja Gordić sa 18, Nikola Ivanović sa 17 i Filip Barović sa 14 poena. Na drugoj strani, uzaludni su bili koševi Tejlora Ročestija (14), Alena Omića (12) te Džejmsa Feldina i Ognjena Dobrića (po 11 poena).

Uslijedilo je veliko slavlje, a pehar namijenjen šampionu podigao je kapiten Budućnosti Suad Šehović pred krcatom i srećom okupanom Moračom.

Radost se potom preselila na podgoričke ulice, a istorijska titula kluba iz Njegoševog parka slavila se i u ostalim gradovima Crne Gore.

Definitivno, epska titula za sva vremena najbolje crnogorske košarkaške posade.