Fudbalski klub Adria – talenat Crne Gore i mentalitet Japana

Kada se spoje disciplina i talenat. Foto: FK Adria

U prethodnom Predstavljanju govorili smo sa Petrom Roganovićem, crnogorskim trenerom koji “krade zanat” u Italiji i spaja dvije kulture. Ovog četvrtka jedna slična priča dolazi nam iz fudbalskog dijela Crne Gore i fudbalskog kluba Adria.

>>> Fudbalski klub Stari Aerodrom – najbolji predstavnik svog naselja

Adria je nastala 2013. godine kao japansko – crnogorski projekat dovođenja mladih igrača iz Japana koji će zajedno sa vršnjacima iz Crne Gore činiti okosnicu tima i razvijati se u kvalitetnom sportskom okruženju.

Tvorac kluba i projekta jeste Predrag Stevović, čovjek kojem je Japan druga kuća, pa shodno tome krenuli smo sa retrospektivom. Od same ideje koja je nastala 2013. godine pa do danas – deset godina kasnije.

“Moj brat Ratko je 1990. godine kao trener otišao da radi u Japan, a ja sam prvi put otišao 1992. godine i upoznao se sa japanskim fudbalom. Tih godina je fudbal doživio ekspanziju u toj zemlji i godinu dana kasnije je formirana profesionalna “Džej” liga u pripremi svjetskog prvenstva u Japanu i Južnoj Koreji.”

Mnogo kvaliteta, malo profesionalnih klubova

Vidio je Stevović potencijal u Japanu, pa je došao na ideju koja je u tom trenutku djelovala i više nego ambiciozno.

Bio sam svjedok rasta popularnosti fudbala i kao trener uvidio da mnogi njihovi igrači imaju kvalitet a nemaju klub da bi bili profesionalci u Japanu, jer je dosta fudbalera a malo profesionalnih klubova.Na osnovu toga sam pokrenuo projekat da se neafirmisani ili malo afirmisani japanski igrači u Crnoj Gori afirmišu kroz naše lige.Taj projekat je počeo januara 2013. godine i za ovih deset godina se dokazao kao uspješan. Moj saradnik Osako Takafumi i ja smo posvećeni radu na terenu i van njega za fudbalski razvoj igrača“, u jednom dahu kaže naš sagovornik.

Adria je jedini klub u državi u koji dolaze strani igrači i u mlađim kategorijama, a istovremeno mladi igrači iz Crne Gore odlaze u Japan na usavršavanje.

Mi smo vremenom proširivali fudbalsku saradnju i sada dovodimo na kampove i pripreme djecu iz Japana uzrasta 10 godina i starije. Ove godine smo organizovali krajem marta Adria Kup u Budvi gdje su učestvovala i djeca iz Japana.Turnir planiramo i za iduću godinu. Sa ponosom ističemo da smo prvi iz regiona uspjeli o trošku kluba povesti našu djecu uzrasta 12 godina i mlađe na turnir u Japanu.U toj grupi su bili naši reprezentativci Vasilije Adžić, Tomaš Đurović, Filip Đurović i drugi sada dobri igrači.”

Kroz crnogorske klubove prošlo je dosta igrača iz ove azijske zemlje, a prve korake u našoj zemlji napravili su zahvaljujući Adriji.

Japanski igrač kada napuni 18 godina može da se registruje u naše klubove i kalendarski da odigra u omladince. Imamo primjer da je naš igrač Jasuoka Takuto sa Beranama bio osvajač Kupa Crne Gore, Čatani Rio šampion i osvajač Kupa sa ekipom Budućnosti, a Iguči Riosuke šampion sa Komom.

Fudbal spaja ljude

Na pitanje koliko je bilo teško japanskim igračima da se priviknu na našu kulturu, Stevović kaže da je njihova disciplina jedna od glavnih stvari koje naši igrači “ukradu” od njih.

Fudbal brzo spaja ljude i japanski igrači su se brzo privikli na život u Crnoj Gori.Svuda su primljeni dobro a oni svojim ponašanjem,odnosom na treningu i utakmici zasluže poštovanje. Ima dosta anegdota, a jedna fudbalska je posebno zanimljiva. Iz jednog našeg kluba su me zvali da kažem japanskom igraču da ne dolazi sat vremena pred trening i ne isteže se jer mu to šteti.Naravno da je on to nastavio da radi i ostvario je izuzetnu karijeru – sada ima unosan ugovor u Aziji.

Japan je zemlja sa izuzetnom kulturom, a kao neko ko je dobar dio života proveo na azijskom kontinentu, naš sagovornik kaže da se trudio da pokupi sve vrline tog naroda.

Živio sam intezivno 18 godina u Japanu, tečno govorim i pišem japanski tako da kada idem tamo ne osjećam se da sam u inostranstvu. Cilj našeg kluba je da što više približimo dvije države a to kroz fudbal ide najbrže. Japan ima izuzetnu kulturu koju krasi kolektivizam a našu individualizam.Izuzetno se dopunjujemo.”

Kao i svaki ozbiljan klub, Adria planira da u budućnosti ima svoj trening kamp, u čiju realizaciju bi trebalo ubrzo da se krene.

“Mi treniramo na stadionu Bratstva i na DG Areni u Lješkopolju.Kao klub sa četiri kategorije dobili s,psaglasnost od Sekretarijata za sport grada Podgorice mišljenje da nam se ustupi zemlja u sportskoj zoni za izgradnju terena i prateće objekte. Sada je to u proceduri i nadamo se da ćemo to uspješno realizovati.”

Dobar i dugoročni plan su ključ za uspjeh

Rad sa mlađim kategorijama je od krucijalnog značaja kada je Adrija u pitanju.

Naši planovi su da nastavimo da razvijamo klub, posebno mlađe selekcije.Naš prepoznatljivi rad sa dovođenjem igrača i igračica iz Japana želimo da održimo na sadašnjem velikom nivou. Mi smo od Crne Gore i regiona uspjeli da napravimo mjesto gdje najviše njihovih neafirmisanih i malo afirmisanih igrača se afirmiše i uspije da napravi profesionalnu karijeru. Kada se zna da su nam konkurencija Španija i Njemačka gdje brojčano ide najviše takvih igrača to daje posebnu fudbalsku težinu.”

Poslednje pitanje tiče se učešća drugih crnogorskih klubova u saranji sa drugim državama. Stevović smatra da je uz veliki trud i zalaganje sve moguće.

Podatak da je jedan japanski igrač došao do A reprezentacije Japana a bio član Adrije, da japanski igrači iz Crne Gore prave napredak u karijeri u ligama Evrope i Azije pokazuje da se mogu uspješno sprovesti i međunarodni projekti kod nas. Za to je potreban planski, stručni i dugoročni pristup. Od kada smo mi tu bilo je pokušaja od nekih ljudi sa igračima iz Južne Koreje, Afrike, Latinske Amerike. Nažalost sve je to bilo bez planskog rada, dugoročnog planiranja i završilo se neuspješno, a bez toga teško se uspijeva u svakodnevnom životu a u fudbalu još teže“, zaključio je tvorac japansko – crnogorske konekcije.