LIGA KONFERENCIJA

Martinez kralj penala, Fiorentina nakon produžetka slomila Čehe

Aston Vila i Fiorentina prvi su polufinalisti Lige konferencija. Englezi su nakon jedanesteraca eliminisali Lil, dok je Viola igrala produžetke protiv tvrde Viktorije Plzenj.

Klub iz Birmingema je nakon trijumfa na Vila Parku od 2:1, identičnim rezultatom poražena na Pjer Moroa stadionu, ali nije morala da brine kada su na red došli penali, pošto na svom golu ima majstora provokacija i penala, Emilijana Martineza.

Dibu je odbranio udarce sa bijele tačke Nabila Bentaleba u prvoj i Benžamana Andrea u petoj seriji i tako anulirao intervenciju Lukasa Ševalijea u četvrtoj seriji protiv Liona Bejlija za konačnih 4:3 u penal-ruletu.

Francuski predstavnik je od starta krenuo agresivno ka golu ekipe Unaja Emerija. Terensku inicijativu krunisali su u 15. minutu. Gabrijel Gudmundson je ubacio loptu po zemlji, a Jusuf Jazidži iz prve, pogodio malu mrežu.

Stopostotnu šansu domaći su imali u 26. minutu, kada je na centaršut Jazidžija, Andre šutirao glavom i pogodio golmana kluba iz Birmingema.

Kapiten Lila bio je precizniji u 68. minutu. Hakon Amar Haraldson je izveo korner, Andre nadskočio čuvare na prvoj stativi i poslao loptu u gol od stative za 2:0.

Vila je od 28. minuta morala da igra bez Nikola Zaniola, koji je povrijedio, a opasnost po gol Lila bio je samo Metju Keš. Poljski reprezentativac je u finišu prvog poluvremena pogodio spoljni dio mreže sa desne strane, dok je u 83. minutu poslao “bombu”, Ševalije odbio.

Treća je bila sreća za momka potnatog i po poljskom prezimenu Mateuš Gotovka. Ševalije se sudario sa saigračem Bentalebom, Džon Duran je izblokiran, a na odbitak je natrčao Keš i “pocijepao” mrežu i tako donio engleskom predstavniku produžetke.

Vila će u polufinalu igrati sa pobjednikom duela između Fenerbahčea i Olimpijakosa.

Istina, mogao je Bafode Dijakite u četvrtom minutu sudijske nadoknade vremena da donese Lilu polufinale, ali je sa peterca glavom šutirao pravo u Martineza.

Nevjerovatno je šta je Ševalije odbranio u 99. minutu. Prvo je golman Lila odbio topovski udarac Bejlija, na odbitak je natrčao Daglas Luiz i šutirao glavom, a Francuz refleksno, sa zemlje skočio i odbranio.

Uzvratio je na drugoj strani Tijago Santoš udarcem tik pored stative sa ivice šesnaesterca.

Duran je mogao da riješi sve dileme u poslednjem minutu drugog produžetka. Dobro je Kolumbijac šutirao u bliži ugao iz prve, ali je Ševalije odbranio nogom, pa se otišlo u penal seriju, gdje caruje Martinez.

Tvrd meč se očekivao na Artemio Frankiju, gdje je nakon 0:0 u prvom meču, Fiorentini gostovala Viktorija Plzenj. Češki tim je tokom cijele sezone u Ligi konfrencija primio samo jedan gol, večeras je takođe odolio u 90 minuta, ali su domaći nakon produžetaka prošli sa 2:0.

Viola je bila mnogo bolji rival, a prva figura bio golman češkog tima, Martin Jedlička.

Odmah je Kristijan Kuame ubacio loptu po zemlji na peterac, Andrea Beloti šutirao, golman gostiju refleksno odbranio. Zatim je Kuame pokušao iskosa, Jedlička odbio.

U 29. minutu je ponovo Kuame, iz dobre pozicije, sa peterca šutirao, ali je Jedlička bio nepremostiva prepreka. Samo minut kasnije, Rolando Mandragora je centrirao sa lijeve strane na dalju stativu, Beloti “zaplivao” kroz vazduh, zahvatio loptu glavom i pogodio – stativu.

Kuame je u 45. minutu dobro uzdrmao prečku iz neposredne blizine, dok je u drugom minutu sudijske nadoknade vremena poslije ubacivanja Mandragore po zemlji, Nikolas Gonzales šutirao sa ćoška peterca, a lopta se od defanzivca Viktorije odbila tik pored gola.

U drugom poluvremenu su izabranici Miroslava Kubeka zatvorili sve prilaze ka svom golu, čak i nakon crvenog kartona Kadua, koji je sa leđa startovao na Dodoa.

Pokušao je u 80. minutu Luka Ranijeri, Jedlička za svaki slučaj bio na prvoj stativi.

Što Fiorentina nije uspjela za 180 minuta regularnog toka obje utakmice, jeste već u 2. minutu produžetka. Lukas Martinez Kvarta je tek što je ušao u igru, opalio sa distance i primorao Jedličku da odbije loptu u korner. Udarac iz ugla izveo je Kristijano Biragi, u gužvi se najbolje snašao Gonzales i sa 11 metara, slabijom, desnom nogom poslao loptu iza leđa markiranog Jedličke.

Niko je tako postao tek drugi igrač u istoriji Fiorentine strijelac u ekstra-tajmu evropskih takmičenja, nakon Antonjina Baržaka, 18. maja prošle godine protiv Bazela.

Martinez Kvarta je poslije kornera Biragija u 104. minutu pogodio stativu. Upravo je Biragi zapečatio sudbinu Čeha iz kontranapada u 108. minutu. Kapitenu Ljubičastih je preostalo samo da pošalje loptu u praznu mrežu poslije sprinta Džonatana Ikonea.

Česi ispadaju iz Evrope, iako nisu pretrpjeli ni jedan poraz u regulanom toku utakmica!

Lil – Aston Vila 2:1 (1:0) /prvi meč 1:2/ penali 4:5