CRNA GORA - GRUZIJA (20.45)

Robi upoznaje Podgoricu u susretu sa istorijski značajnim rivalom

Detalj sa utakmice u Belgiji. (Photo: Content Curation/SIPA USA/Pixsell)

Večeras je na programu drugi prijateljski susret Crne Gore u ovom junskom ciklusu. Rival na stadionu pod Goricom od 20 časova i 45 minuta biće selekcija Gruzije – učesnik nadolazećeg Evropskog prvenstva.

Biće ovo prilika da Hrabri sokoli potvrde dobru partiju iz drugog poluvremena utakmice sa Belgijom, a takođe i šansa za selektora Roberta Prosinečkog da se u svojoj četvrtoj zvaničnoj utakmici končano predstavi crnogorskoj publici.

Okosnica večerašnjeg rivala je superzvijezda Napolija, Hviča Kvarachelija. Osim njega Gruzini imaju nekolicinu zaista kvalitetnih igrača. Ističe se golman Valensije, Giorgi Mamardašvili kojem se, kao i Kvaracheliji, ovog ljeta predviđa transfer u neki još jači klub.

Ipak, glavna karakteristika Gruzije jeste timska igra i zajedništvo. Na bazi toga su i izborili istorijski plasman na EURO. Kroz baraž Lige nacija prvo su u polufinalu nadigrali Luksemburg (2:0), a onda u grotlu Tbilisija poslije boljeg izvođenja penala nokautirali Grke.

Za Crnu Goru selekcija Gruzije ima sentimentalni i istorijski značaj. Upravo protiv današnjeg rivala ostvarena je prva pobjeda za Hrabre sokole u nekom takmičarskom meču.

Crna Gora i Gruzija bile su zajedno u grupi 8 kvalifikacija za Mundijal 2010. godine. Desetog dana oktobra 2009. godine pred oko 5,500 ljudi Hrabri sokoli su došli do prve i jedine pobjede u tim kvalifikacijama. Prethodno, u aprilu 2009. u glavnom gradu Gruzije bilo je 0:0.

U 13. minutu Radoslav Batak je najbolje reagovao u gužvi. Ipak, na samom isteku prvog poluvremena gosti su poravnali na 1:1 preko Vladimira Dvališvilija.

Međutim, to veče obilježio je Andrija Delibašić. Dugo je čekao na debi za Crnu Goru, dočekao ga je te večeri i začinio pobjedonosim golom u 78. minutu.

Od te večeri, koja je bila jako turbulentna, propraćena zvižducima na našem najvećem stadionu za tadašnjeg selektora Zorana Filipovića, Crna Gora i Gruzija se nisu sastajale.

Gruzija je danas ozbiljnija nego ikad, pa bi svakako bilo kakva pobjeda u duelu sa njima bila jaka doza samopouzdanja za Crnu Goru pred start Lige nacija u septembru.

Biće zanimljivo vidjeti u kom sastavu će Hrabri sokoli istrčati na teren s obzirom da ni za ovaj meč nećemo biti kompletni.

Osim od ranije odsutnih Stefana Savića, Adama Marušića i Marka Tućija selektor Prosinečki večeras neće sigurno moći da računa na Matiju Šarkića koji je bio sjajan u Belgiji i na Miloša Brnovića. Pod znakom pitanja su Marko Janković i Igor Vujačić, a problema sa povredom ima i kapiten Stevan Jovetić.