GLAS JUGOSLAVIJE

Crnogorci su najbolji stranci u Premijer ligi

Prva tema fudbala u Bosni i Hercegovini i dalje je velika pobjeda Željezničara u gradskom derbiju protiv Sarajeva. Plavi sa Grbavice su u potpunosti nadigrali najvećeg rivala i može se slobodno reći deklasirali ih sa 3:0. Pobjeda izabranika Brune Akrapovića mogla je biti ubjedljivija, ali su se Bordo momci nekako uspjeli spasiti i primiti “samo” tri gola.

CAVNIĆ I RADINOVIĆ

I dok su kod Željezničara svi igrači zaslužili prolaznu ocjenu, u protivničkom taboru jedini koji je dobio prolaznu ocjenu je stoper Miomir Đuričković. Odigrao je na nivou, u nekoliko navrata u posljednjem trenutku zaustavljao igrače Željezničara i bio najbolje ocijenjeni fudbaler Sarajeva u derbiju. Marko Matanović, je također igrao u derbiju, ali je on podbacio kao i kompletna ekipa Sarajeva.

Sa druge strane Crnogorci u Plavom dresu su igrali sjajno. Nemanja Cavnić je komandovao odbranom Željezničara, a zanimljiv je podatak da tokom 90 minuta nije izgubio niti jedan vazdušni duel sa fudbalerima Sarajeva. Stefan Radinović bio je neprelazan na lijevom beku, a učestvovao je u akcijama kod oba gola Željezničara u drugom poluvremenu

Aleksandar Boljević je ušao na početku drugog poluvremena i upisao je asistenciju, te tako dao veliki doprinos u visokoj pobjedi Željezničara.

I u drugim klubovima u ligi igrači koji dolaze iz Crne Gore imaju zapažene uloge. Vasilije Terzić je za Borac postigao gol sa 60 metara protiv GOŠK-a. Proglašen je taj potez golom kola, a za sada vodi i kao najljepši gol sezone do sada.

15 CRNOGORACA

Još jedan Crnogorac se odlično predstavio bh. fudbalskoj javnosti. Radi se o Stefanu Denkoviću koji odlično igra za Igman iz Konjica i najbolji je strijelac ove ekipe.

Inače, u Premijer ligi BiH igra 15 igrača sa pasošem Crne Gore. Nakon igrača iz BiH, Hrvatske i Srbije, oni su na četvrtom mjestu po brojnosti.

U bh. fudbalu radi i jedan trener koji dolazi iz Crne Gore. Radi se o Željku Petroviću. Crnogorac, koji je jedno od najvećih imena koji su ikada radili u našem fudbalu, nije baš najbolje počeo svoju epizodu na klupi Plemića. Upisao je jednu pobjedu i dva remija, a “trenutak istine” imat će protiv Borca, koji je lider na tabeli, u narednom kolu. Ukoliko slavi u tom duelu Zrinjski će se vratiti u borbu za titulu, dok bi u slučaju poraza gotovo sigurno ostali bez šampionske titule, a Petrovićeva pozicija bila bi ozbiljno uzdrmana.

Iako se u bh. fudbalu Crnogorci, baš kao i igrači sa prostora ostalih država bivše Jugoslavije, ne vode kao stranci, može se reći da su Crnogorci najbolji fudbaleri ove sezone u Premijer ligi BiH, koji nisu rođeni u našoj zemlji.