MOMCI KOJI SU ZABLISTALI

Košarkaši koji su obilježili evropske kupove

Kao što je bilo i najavljeno našim tekstom od prije par dana košarkaška kup takmičenja donijela su nam mnogo uzbuđenja, ali i iznenađenja širom Evrope.

Vrijeme je da se osvrnemo i na konačne rezultate, ali neće to biti puko nabrajanje klubova koji su osvojili. Saznaćete i koji su to košarkaši proglašavani za najbolje na završnim turnirima.

STUDENTI ISPISALI ISTORIJU

Sasvim logično, krenućemo od Crne Gore. SC Derbi napravio je veliko iznenađenje i herojskom partijom u finalu nadigrao ekipu Budućnosti poslije produžetka – 81:80. Tako su košarkaši ovog kluba još jednom ispisali istoriju.

Ovo je prvi, istorijski, trofej za Studente u crnogorskim okvirima. Podsjetimo, u septembru su podigli pehar ABA Superkupa gdje su u finalu nadigrali moćni Partizan.

Za MVP-ja turnira proglašen je Mateo Drežnjak koji je u produžetku čak devet od ukupno 11 poena svog tima i prelomio utakmicu. Meč je završio sa ukupno 19 poena i bio je najefikasniji Student u finalu.

ZVEZDA POTVRDILA DOMINACIJU

U susjednoj Srbiji Crvena zvezda potvrdila je dominaciju koju je uspostavila u Kupu Radivoja Koraća. Crveno-bijeli su u finalu bili bolji od vječitog rivala, Partizana (85:79), što im je donijelu četvrtu uzastopnu Žućkovu ljevicu. Ukupno im je ovo 13. trofej nacionalnog Kupa.

Lider i vođa ovog tima, Miloš Teodosić, nosio je Zvezdu do trofeja. U finalnom meču postigao je 16 poena uz po pet asistencija i skokova i sve to povrijeđen. Trener Zvezde, Janis Sferopulos, na konferenciji za medije je nakon finala otkrio da su popularni Teo i kapiten tima, Branko Lazić, Kup “odradili” bez kontakt treninga.

LUKA BOŽIĆ NIJE OBIČAN KOŠARKAŠ, A ZADRANI SU ZAHVALNI ŠTO JE NJIHOV

Kao što je u najavi i napisano ključ hrvatskog Kupa Krešimira Ćosića ležao je u četvrtfinalnom duelu Zadra i Splita. Uspjeli su Zadrani tu da izbore pobjedu (80:73), a da potom preko Cedevite Junior (83:72) i Cibone u finalu (80:68) dođu do devetog nacionalog Kupa u istoriji.

Luka Božić bio je prvo ime završnog turnira. Bivši igrač Budućnosti osvojio je MVP nagradu, a njegova partija u finalu sa Cibonom ostaće upisana u istorijske knjige hrvatske košarke. Božić je ostvario tripl-dabl (27 poena i po 10 asistencija i skokova) i tako postao prvi igrač kojem je to pošlo za rukom u finalu Kupa Krešimira Ćosića.

U SLOVENIJI STANJE REDOVNO, BOSNA PONOVO DIŽE PEHARE

Nije iznenađenja bilo ni u Sloveniji. Cedevita Olimpija je preko Triglava (93:80), Heliosa (95:81) i Krke (87:86) opravdala ulogu favorita. Po rezultatu se može vidjeti da je u finalu sa Krkom bilo drame, ali je na kraju suvi kvalitet koji je na strani tima iz Ljubljane presudio. Povratnik u redove Zmajeva, Alen Omić, dobio je nagradu MVP-ja.

Ako kod Hrvata i Slovenaca nije bilo nekih nepredviđenih okolnosti jeste u Bosni i Hercegovini. Do trofeja je stigla Bosna. Za nekadašnjeg prvaka Evrope ovo je prvi trofej poslije čak 14 godina posta. U finalu je savladan Široki – 83:73.

Još veće iznenađenje napravili su u polufinalu gdje su izbacili Igokeu koja je posljednjih godina neprikosnoveni vladar bosanskohercegovačke košarke. Za Bosnu ovo je četvrti trofej u Kupu Mirze Delibašića.

SENZACIJE U FRANCUSKOJ I ITALIJI

Nijedan od dva francuska Evroligaša (Monako i Asvel) nije stigao do finala Kupa. Titulu je odnio Pariz koji je ovime samo potvrdio odličnu formu iz Evrokupa gdje su grupnu fazu završili sa 17 pobjeda i samo jednim porazom.

U meču za titulu bolji su bili od Nantera (90:85), koji je prethodno u četvrtfinalu savladao Asvel rezultatom 82:78. Prethodno u četvrtfinalu dosta teško su slavili protiv Sent Kventina, 71:67. Činilo se da će njihov put da se završi u polufinalu protiv moćnog Monaka, ali Pariz je uspio da zaustavi mašineriju Saše Obradovića i izbori finale (98:93).

Parižani su ovom titulom ispisali istoriju kluba s obzirom da je ovo prvi trofej tima koji postoji od 2018. godine.

Ti-Džej Šorts proglašen je MVP-jem, a u finalu je upisao 22 poena, dvije asistencije i skok.

Iznenađujuć rasplet imao je i Kup Italije. Počelo je četvrtfinalnim porazom Virtusa od Ređine (81:72), a završilo se finalnom utakmicom Napolija i moćne Olimpije iz Milana gdje su Napolitanci došli do trofeja pobjedom od 77:72.

Sa 22 poena i šest skokova u duelu sa timom kojem je projektovan F4 Evrolige, Mihal Sokolovski, zaslužio je MVP priznanje.

U ŠPANIJI, TURSKOJ, GRČKOJ, LITVANIJI I NJEMAČKOJ FAVORITI OPRAVDALI OČEKIVANJA

Kup Kralja vjerovatno je i najkvalitetniji nacionalni Kup u Evropi. A osvojio ga je tim koji trenutno dominira evropskim tlom – Real Madrid. Aktuelni šampion Evrope i lider španske ACB lige, kao i Evrolige u finalu je bio bolji od najvećeg rivala, Barselone (96:85) i tako pobjegao Blaugrani na dva Kupa viška. Sada je u toj trci 29:27 za kraljevski klub.

Real je preko Mursije (84:79) i Valensije (95:76) otišao do finala gdje ih je nosio fenomenalni Fakundo Kampaco do prvog Kupa još od 2020. godine. Omaleni Argentinac finale je završio sa 12 poena i šest asistencija, a proglašen je i za MVP-ja Kupa Kralja.

U Turskoj su finale potpuno očekivano igrali dva najbolja tima Fenerbahče i Anadolu Efes. Fener je u finalu pokazao da je trenutno bolji tim od Efesa i rezultatom 80:67 došao do svog osmog trofeja u Kupu Turske. Za žuto-plave ovo je prvi trofej Kupa od 2020. godine.

Za MVP-ja proglašen je Nik Kalates kojem su falile dvije asistencije za tripl-dabl meč – 10 poena, 11 skokova i osam asistencija u odlučujućem susretu.

Kup Grčke je ove sezone privlačio posebnu pažnju. Panatinaikos se vratio u sam vrh evropske košarke sa enormnim ulaganjima, dok je Olimpijakos već godinama tu i ne žele da odustanu. To su pokazali i u finalu gdje su sa 69:58 porazili najvećeg rivala.

Predvodio ih je francuski gorostas Mustafa Fol koji je meč završio sa 13 poena, sedam skokova i dvije asistencije čime je ponio MVP priznanje.

Bez ikakve drame prošao je Kup Litvanije. Žalgiris je rutinski došao do sedme titule u King Mindaugas Kupu. Takođe, do 2015. godine litvanski klubovi su se takmičili u LKF Kupu koji je poslije zamijenjen već spomenutim, a Žalgiris tu ima šest trofeja, pa se može konstatovati da je ovo ukupno 13. trofej nacionalnog Kupa za Žalgiris.

U finalu savladan je Lijetkabelis sa 86:70, a MVP titulu odnio je Laurinas Birutis sa prosjekom od 12 poena, 5,5 skokova i jednom asistencijom na turniru.

Mogla bi ovo biti sezona u kojoj će navijači Bajerna zavoljeti košarku još više. S obzirom da fudbalski klub bavarskog velikana igra očajno, sigurno da pristalicama ovog kluba makar malo sreće donose uspjesi košarkaške sekcije. Momci Pabla Lasa rutinski su stigli do četvrte titule u Kupu.

Bamberg su u polufinalu ostavili na -19 (81:62), a u meču za trofej Ulm je ostao kratak za 16 poena u odnosu na Bavarce (81:65). Zanimljivo, drugi njemački Evroligaš i ujedno rekorder po broju titula u Kupu, nije se našao u finalu. Aktuelni šampion Njemačke, Ulm, izbacio ih je u polufinalu (87:79).

Silvan Fransisko potvrdio je sjajnu formu u kojoj se nalazi. Prosječno je bilježio 14,8 poena, 2,5 skokova, 3,5 asistencije i 1,3 ukradene lopte po utakmici što mu je donijelo MVP pehar.

Sada slijedi kratka pauza od klupskih obaveza s obzirom da slijede one reprezentativne. Utisci o osvojenim kupovima sabiraće se neko vrijeme, to je sigurno.