CRNA GORA - ITALIJA 32:34

Umjesto Azura u grotlu Morače izgorjeli Lavovi, Crna Gora bez Mundijala

Veče kakvo niko nije očekivao, jedno od najlošijih u istoriji crnogorske rukometne reprezentacije posebno u Sportskom centru Morača. Lavovi su i u revanšu poraženi od Italije 34:32. Azuri su sa ukupnih 66:58 izborili prvi plasman na Svjetsko prvenstvo još od 1997. godine. Ukupno drugi put će se naći na rukometnom Mundijalu.

Prvi gol Lavova stigao je poslije dva minuta igre, a postigao je Miloš Vujović i izjednačio na 1:1. Već u narednom napadu Vuko Borozan svojim razornim udarcem pogađa i dovodi nas u prvo vođstvo.

Ipak, utisak je da Azuri nisu podlegli pritisku Morače gdje je atmosfera zaista bila fenomenalna. Nastavili su da igraju kao da imaju stotine ovakvih utakmica u svojim rukama. U prvih 10 minuta bila je rezultatska klackalica.

Nemanja Grbović pogodio je za 5:4 i pomalo nevjerovatno to je bilo posljednje vođstvo Crne Gore u prvom poluvremenu. Italija se serijom 5:0 odvojila na 9:5 i van svih očekivanja se već poslije 14 minuta odlijepila.

Pokušao je Vlado Šola da probudi svoj tim tajmautom, ali kontraritam se nastavljao. U 20. minutu Azuri su imali prevelikih 12:7. Lavovi su se trgnuli i vratili se na 12:11. U 23. minutu Nikola Matović je pokušao da pokrene kontru koja bi donijela izjednačenje poslije dugo vremena, ali Italijani su nažalost presjekli to dodavanje.

Na četiri minuta do poluvremena Vasilije Kaluđerović je smanjio na 14:13, ali Italijani su ponovo imali spreman odgovor i sa tri uzastopna gola na poluvrijeme otišli sa velikih 17:13 i ukupnih 49:39.

Ništa se nije promijenilo na parketu Morače ni na početku drugog poluvremenu. Poslije 13. minuta igre bilo je 25:20 za Azure i polako se naziralo da će Crna Gora propustiti Svjetsko prvenstvo u Hrvatskoj, Norveškoj i Danskoj.

Šola je zatražio tajmaut kao posljednju slamku spasa. Serijom 6:2 Lavovi su prišli na 27:26 na 10 minuta prije kraja. To je probudilo nadu kod navijača koji su zajedno zapjevali “Nema predaje”, a selektor Italije je zatražio tajmaut.

Odbranili su se ponovo crnogorski igrači, ali u sljedećem napadu ponovo nisu uspjeli da dođu do izjednačenja i Đakomo Savini potom vraća “plus dva” Azura – 28:26.

Zaista se nisu Lavovi predavali do kraja kao što su im navijači i poručivali sa tribina, ali jednostavno Italijani su bili bolji u obje utakmice i potpuno zasluženo izborili plasman na Svjetsko prvenstvo.

Sa tribina se poslije meča čula i jasna poruka selektoru – “Šola odlazi”.

Dodatnu težina ovog poraza jeste i to što je ovo bio oproštajni meč za dugogodišnjeg pivota naše reprezentacije, Nemanju Grbovića. Prije početka meča Petar Kapisoda, predsjednik Rukometnog saveza Crne Gore, uručio mu je uramljen dres.